Co navštívit v Budapešti

Večerní Budapešť
Večerní Budapešť

Gellertův vrch a Tábán

Na pravém budínském břehu se nachází Gellertův vrch a Tábán, jenž je místem mnoha krásných staveb a míst. Je zde k vidění Gellértův památník – postavený na počest biskupa, jenž se po své mučednické smrti stal patronem Budapeště, citadela – dnes předělaná na hotel a restauraci, Památník osvobození symbolizující boj se zlem, pomník císařovny Alžběty, turecké lázně Rudas z 16. století, Jeskynní kostel z roku 1926 a nejstarší maďarský lázeňský hotel Gellert z počátku 20. století. Tabán je dnes příjemným parkem s menší historickou zástavbou.

Hradní vrch

Opodál se tyčí Hradní vrch skýtající rozsáhlý královský palác s Maďarskou národní galerií, budínský luteránský kostel z roku 1896, kostel Máří Magdalény z poloviny 13. století Matyášův kostel s Muzeem církevního umění. Co se týká muzeí, jsou zde ještě tato: Budapešťské historické muzeum, Farmaceutické muzeum, Muzeum obchodu a pohostinství, Muzeum moderních dějin a Ludwigovo muzeum a Vojenské historické muzeum. Středobodem starého města je náměstí sv. Trojice s morovým sloupem, budínskou radnicí z 18. století a historickou cukrárnou Ruszwurm v empírovém slohu. V této části města se nachází ještě tři další náměstí: náměstí Andráse Hesse, náměstí Vídeňské brány a Slavnostní náměstí. Turisticky zajímavé je také Hradní divadlo, neorománský památník Rybářská bašta a Sándorův palác.

Severní podhradí

Pod Hradním vrchem leží Severní podhradí s nejzajímavějším náměstím na tomto břehu Dunaje, řeč je o Batthyányovo náměstí, z kterého je skvělý výhled na parlament a Pešť. Kostely jsou zde čtyři: kalvinistický kostel, kapucínský kostel, kostel sv. Anny a kostel sv. Alžběty. Nachází se zde také jedna z mála zachovalých tureckých památek – hrobka derviše Gül Baby. Dále můžete navštívit turecké Královské lázně z 16. století a neoklasicistní Lukášovy lázně z 19. století.

Budova parlamentu

Budova parlamentu v Budapešti
Budova parlamentu v Budapešti

Levému pešťskému břehu Dunaje dominuje největší budova v zemi – sídlo maďarského parlamentu. Byl postaven v neogotickém slohu v letech 1884 – 1902. Stavba je 268 m dlouhá, 96 m vysoká a celkem má 691 místností. K zajímavým stavbám v okolí parlamentu patří také Drechslerský palác původně stavěný jako činžovní dům, svérázný secesní Greshamův palác, Bazilika sv. Štěpána – zasvěcená prvnímu maďarskému křesťanskému králi Štěpánovi I., Maďarská akademie věd, Ministerstvo zemědělství či Středoevropská univerzita. Architektonické skvosty se nalézají také na náměstí Svobody a Rooseveltovo náměstí. Vše o maďarské lidové kultuře se můžete dozvědět v pešťském Národopisném muzeu čítajícím kolem 170 000 exponátů. Jsou zde také dvě divadla – Městské operetní divadlo a Státní opera.

Centrum Pešti je hojně zastavěno architekturou z 19. století, tehdy vznikaly nové honosné paláce, činžovní domy, obchody a kavárny a podobně. V té době Pešť překonala Budín a stala se centrem průmyslu. Dnes je tato čtvrť pro svoje architektonické a kulturní bohatství turisticky velmi přitažlivé. Nejznámější pešťskou ulicí je Váci utca (Vácká ulice), jenž je už od 19. století oblíbeným cílem procházek, schůzek, volnočasových aktivit a nákupů.

Városliget

Városliget a jeho okolí byl v minulosti místem rozlehlých mokřadů ve vlastnictví Leopolda I., který ale tento pozemek záhy daroval městu. Území bylo v polovině 18. století vysušeno a zkultivováno. Dnešní park byl vybudován na konci 19. století a v roce 1896 se zde konaly oslavy tisíciletého výročí osídlení karpatské kotliny Maďary. U této příležitosti bylo postaveno také Muzeum krásných umění, Vajdahunyadský hrad a Památník milénia na náměstí Hrdinů. V současnosti je ve Városliget a okolí několik muzeí, hodnotných historických staveb, památníků a také zábavný park a Zoo.