Budapešť

Večerní Budapešť, Foto: Wikipedia Commons
Večerní Budapešť, Foto: Wikipedia Commons

Budapešť je hlavní město Maďarska a představuje jedno z nejdůležitějších měst v Evropě. Vzniklo již v roce 1873, kdy se sloučily tři samostatné části, a to Budín, Starý Budín a Pešť. Jedná se o osmé největší město Evropské unie. Protéká tudy řeka Dunaj, přičemž se Budapešť rozprostírá na obou jejich březích. Mnoho turistů si volí jako cíl své dovolené právě Budapešť, protože má skutečně co nabídnout. Město se může pochlubit nejen krásnou architekturou, ale také nabízí prvotřídní atrakce, kulturní akce a mnoho dalších věcí. V současné době je město složeno ze dvaceti tří okresů, které jsou označeny římskými číslicemi I až XXIII. Budapešť má bohatou historii a město jako takové má turistům co nabídnout. Neprozradíme vám všechna krásná místa či památky, ale poodhalíme vám jeho kouzlo. Jsou zde vybudované lázně a také máte možnost navštívit mnoho kasin, která jsou centrem nočního dění.

Dunaj protéká ze severu na jih o délce dvacet osm kilometrů a díky řece je ve městě vytvořeno hned několik ostrovů, z nichž je nejvýznamnější Markétin ostrov, dále také Csepelský, na němž se rozkládá jižní část Budapeště. Levý břeh je rovinatý, zato na pravém břehu se setkáte s hornatým povrchem. Rozprostírají se zde například Budínské vrchy, které leží ve výšce 527 metrů nad mořem. Budínské vrchy vám nabízí jeskyně, do nichž se máte možnost podívat, což je pro turisty velkým lákadlem. Avšak hlavním bohatstvím hlavního města Maďarska jsou přítomné termální prameny, díky nimž se Budapešť stalo největším lázeňským městem na světě a také velmi významným. Můžete tedy skloubit užitečné s příjemným, jak léčbu, tak i prohlídku památek.

Co se týče podnebí, tak je středoevropské a mírně kontinentální. V lednu se průměrná teplota pohybuje kolem -2 °C a v červenci se teplota vyšplhá k 22 °C. Průměrně zde spadne kolem 620 mm srážek za rok. Ve městě žije několik etnických skupin, z nichž devadesát procent tvoří Maďaři, dále jsou to Romové, Němci, Slováci a další.

Oficiálním jazykem je maďarština, která patří mezi ugrofinské jazyky. Maďarština byla přijata v devatenáctém století jako revoluční a literární jazyk a je údajně těžké se jím učit, i přesto, že jsou v Budapešti jazykové školy, které slibují okamžité výsledky. V restauracích jsou jídelní lístky obvykle v maďarštině, ale také angličtině. Nicméně byste se při cestě do Budapeště měli naučit alespoň základní fráze maďarsky.

Obyvatelé Budapeště jsou nesmírně zdvořilí a je pro ně významné třesení rukama, pak se popřípadě představí svým jménem a příjmením a následně se zeptají „Jak se máš?“ Vlastní vizitka je pro místního obyvatele velmi důležitá. I při odchodu byste měli dotyčnému potřást rukou. Zásadní je i dochvilnost a dávání si dárků je zde poměrně běžné. Pracovní doba v Budapešti je obvykle od 8:00 do 16:30, a to od pondělí do čtvrtka. V pátek končívají zaměstnanci dříve. O víkendech se přátelé schází anebo se vydávají na večeři.

Maďarsko vstoupilo do Evropské unie v roce 2004, čímž se pro ně otevřela nová cesta podnikání. Lidé sem rádi cestují za dovolenou, která je strávená prohlížením památek, navštěvování muzeí, kin či divadel. Pokud se vydáváte do Budapeště, budete řešit i otázku týkající se ubytování.

Pro mnoho hotelů se používá i označení palác, z nichž je velmi známý Gresham Palace. Byl postaven již v roce 1906 a jedná se o architektonické mistrovské dílo secesního stylu, a to nejen zvenku, ale i uvnitř. Veškeré vybavení je originální a rekonstrukce proběhla v roce 2004. Gresham získal pětihvězdičkové ocenění a nabízí i fitness a wellness centrum. Hosté mají k dispozici 179 pokojů, které jsou nadstandardně vybaveny.