Restaurace v Budapešti

Maďarská kuchyně je proslavená svým gulášem, jehož originální receptura se skládá v základu z hovězího masa, cibule orestované na sádle, brambor či noků a dostatečným množstvím papriky.  A co se týká papriky, každý si v Maďarsku může vybrat druh pro sebe nejvhodnější: barvu, vůni a jemnou chuť dodá pokrmu sladká paprika (édes) a naopak říznou pálivou chuť pokrmu získáte přidáním třešňových papriček – feferonek. Maďaři často místo příloh typu brambory či rýže podávají k hlavnímu jídlu zeleninu, jako jsou: zelené fazolky, hrášek, žlutý hrách, kapusta, mrkev, dýně, kedlubna, bílé fazole nebo čočka. Po jídle se nezřídka konzumuje sýr.

Maďarsko je také známé pro svoji hojnou produkci kvalitních vín, která se rodí především v oblasti Villány, Tokaj, Eger, Szekszárd, Badacsony a Sopron. Doporučit lze například vína Egri Bikavér, Egri Medoc Noir, Soproni Kékfrankos či Szekszárdi Bikavér. Z bílých vín je oblíbené sladké Tokaji Aszú, jemné s ovocnou chutí Badacsonyj Szürkebarát či suché Csopaki Olaszrizling.

Co se týká rozlišení místních podniků, tak ani zde není divné, že v cukrárně a v kavárně dostanete sendviče nebo teplé párky a také pivo a tvrdý alkohol. Rozdíly mezi restauracemi, pivnicemi, kavárnami, cukrárnami a podobně se postupně stírají. Pro zajímavost: v Budapešti se oficiálně nachází na 2800 restaurací. V čase od 12.00 do 14.30 si ve většině z nich můžete k obědu vybrat obvykle ze dvou menu o třech chodech za výhodnou cenu. Porce je o něco menší než klasická objednávka z jídelního lístku, ale průměrnému jedlíkovi postačí.

Typickými maďarskými jídly jsou: Halászlé (rybí polévka s brambory, cibulí, rajčaty a paprikou); Székely gulyás (kysané zelí podušené na cibuli s gulášem z vepřového masa a zakysanou smetanou), Kolozsvári tӧltӧtt káposzta (vařené zelné listy plněné směsí z mletého masa, rýže, papriky, špeku, žebírka a zakysané smetany), Esterházy rostélyos (hovězí roštěnky ve smetanové omáčce s bramborovými kroketami). Z maďarských dezertů vede Derelye (taštičky z nudlového těsta uvnitř se švestkovými povidly), Máglyarakás (houskový nákyp s marmeládou, rozinkami, mákem a bílkovým sněhem), Somlói galuska (piškotové noky s rumem, rozinkami a zalité čokoládou a ozdobené šlehačku a oříšky).

Doporučené restaurace v Budapešti

For Sale

Restaurace a pivnice ve westernovém stylu, kde se točí několik druhů piva včetně Guinnesse či Zlatého Bažanta. Vaří tady výborně a pochutnat si můžete i na klasické maďarské kuchyni.

www.forsalepub.com

Alabárdos

Restaurace v nádherných historických prostorách s rytířským sálem a krbem. Vaří se zde maďarská kuchyně, o její vytříbenosti svědčí ocenění průvodcem Michelin.

www.alabardos.hu

Fatál

V této sklepní restauraci s dubovým nábytkem můžete očekávat velké porce výborných maďarských pokrmů servírovaných v železných pánvích s dřevěnými lžícemi. Pořádají se zde také středověké hostiny.

www.fatalrestaurant.com

Doporučené rychlé občerstvení v Budapešti

Stand Bistro

Zavedená turecká restaurace typu fast food, kde bývá zejména během poledne hodně plno, přesto se však nemusíte obávat dlouhého čekání. Jídlo je vždy čerstvé a chutné a obsluha milá. Nachází se na adrese: Szent István kӧrút 13.