Doprava v Budapešti

Hromadná doprava v Budapešti
Hromadná doprava v Budapešti

Budapešťské letiště se jmenuje Ferihegy a nachází se na jihovýchodním okraji města. Pro běžné letecké linky ze schengenského prostoru je využíván terminál 2A. Lety ze států mimo schengenský prostor odbavuje terminál 2B. Blíž k městu je hezký historický a památkově chráněný terminál 1, který slouží pro lety nízkonákladových společností.

Doprava z letiště

Letištní minibus
Kapacita tohoto dopravního prostředku je 8 až 11 pasažérů. Cena za jednotlivou jízdu je kolem 3000 HUF. Pokud si jízdenku koupíte předem: zaplatíte kolem 5000 HUF za zpáteční jízdu pro 1 osobu, nebo kolem 4500 HUF za jednotlivou jízdu pro 2 osoby či kolem 8500 HUF za zpáteční jízdu pro 2 osoby.
Taxi
Pokud jste minimálně dva cestující, vyplatí se vám vzít taxi. U letiště čekají výlučně taxi společnosti Zóna Taxi. Jízda do pešťského centra vás vyjde přibližně na 4800 HUF, do Budína kolem 5000 HUF. Je možné si ale objednat i auto od jiné taxislužby.
Budapest Airport Transfer
Tato služba nabízí objednání auta už z domova. Tarif je pevný a ceny výhodnější než od společnosti Zóna Taxi. Platit můžete eury a u terminálu na vás čeká řidič s tabulkou, na které je napsáno vaše jméno.
Doprava autobusem a metrem
Od obou terminálů jezdí autobusy č. 200E, na konečnu stanici Kőbánya-Kispest to trvá od terminálu 2 kolem 22 minutu, od terminálu 1 jste tam za pouhých 12 minut. Tady se nachází oranžovo-červená budova, kde jezdí metro trasy č. 3, které vás dopraví do centra přibližně za 15 minut.
Vlaková doprava
Pokud váš let směřuje na terminál 1, můžete jet vlakem na nádraží Budapešť-Nyugati. Jízdenku zakoupíte přibližně za 300 HUF u informačního stánku u terminálu 1, nebo u přímo u průvodčího. Vlaky jezdí každých cca 15 minut a na nádraží Nyugati budete za necelých 30 minut.

Hromadná doprava po městě

Při návštěvě Budapešti se vám vyplatí zakoupit Budapešťskou kartu (Budapest Kártya), v jejíž ceně je zahrnutá doprava po městě, různé zlevněné vstupné a slevy na služby.
Metro – metró
Nejrychlejším místním dopravním prostředkem je metro. Jezdí každý den od 4:30 do 23:10 na třech trasách: Žlutá trasa (M1), Červená (M2), Modrá (M3).
Autobusy – busz
V Budapešti jezdí přes 200 autobusových linek. Linky označené číslicí staví na všech zastávkách. Linky, které jsou navíc označené písmenem E, jsou expresní a staví jen na některých zastávkách. Při vystupování musíte řidiči dát signál stisknutím příslušného tlačítka.
Tramvaje – villamos
Městem jezdí žluté tramvaje, které mají na obou stranách automaticky se otevírající dveře. Pokud si chcete užít vyhlídkovou jízdu městem za příjemnou cenu, využijte linku č. 2, která jezdí po pešťské straně od Petőfiho mostu, kolem Dunajského korza a Parlamentu až k Markétině mostu.
Trolejbusy – trolibusz
Místní trolejbusy mají červenou barvu a jezdí jen v Pešti.
Příměstská železnice – HÉV (Helyiérdekű vasút)
Předměstskou dopravu spojující Budapešť a okolí zajišťují zelené rychlovlaky.
Lodě – hajók
Významné přístavy se nachází na pešťské straně – například u Vigadó tér či Március 15. tér.