Co navštívit v Londýně

Westminster

Londýn je rozdělen na několik významných čtvrtí, z nichž je nejznámější Westminster. Tato čtvrť se nachází jihozápadně od City a můžete zde navštívit mnoho památek. Ve Westminsteru se nachází centrum světské a církevní moci. Památky, které zde můžete navštívit:

Westminsterské opatství

Westminsterské opatství představuje nejhezčí gotický kostel v Londýně. Zakladatelem původní budovy byl král Edward Zpovědník, v angličtině Edward the Confessor. Budova byla postavena v 11. století, ale její dnešní podoba pochází ze 13. století. Do katedrály se vchází západní bránou, která vás zavede do hlavní chrámové lodi. Avšak nejvíce zajímavá místa můžete vidět v protější části budovy. Budova plnila funkci chrámu, kde probíhali korunovace a také sloužila jako hrobka královského rodu, umělců a dalších významných britských státníků. Být pohřben ve Westminserském opatství je největší poctou. Je zde hrobka neznámého rytíře, jenž byl pohřben v roce 1920 a jeho tělo má symbolizovat padlé britské vojáky za 1. světové války. Rakev, v níž bylo tělo pohřbeno, je pokryta vlajkou.

Ve Westminsterském opatství můžete zhlédnout korunovační křeslo, na němž byl korunován v roce 1300 britský monarchy. Dále zde uvidíte sconský kámen, který se používal ke korunovaci a je umístěn pod trůnem. Kámen ukradl po dobytí Skotska Edward I. V chrámu jsou určené dva koutky, z nichž první nese název Koutek státníků a druhý Koutek básníků. Jsou to místa, ve kterých jsou pohřbené významné osobnosti, například Dickens, Hardy, Newton či Darwin a mnoho dalších.

Westminsterský palác

Parlament neboli Houses of parliament označuje komplex budov, kde sídlí Britský parlament, jenž je složený ze Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Budova stojí na břehu řeky Temže a nejstarší dochovanou částí parlamentu je Westminster Hall pocházející z roku 1097. V roce 1512 budovu zničil požár a Jindřich VIII. přesunul své sídlo do Whitehall. Budovy, které můžete dnes vidět, jsou vystaveny v novogotickém stylu a jejich stavba probíhala v letech 1840 až 1860. Jistě je vhodné zmínit i architekty, kteří budovy navrhli, byl to Charles Barry a Augustus Weby Pugin. V roce 1941 byla náletem zničena Dolní sněmovna, která byla následně opravena. Přístup do budov parlamentu je však omezený, ale každý může zhlédnout slavný Big Ben, který patří ke komplexu. Zvon váží více jak 13 tun a je třetí nejtěžší zvon v celé Anglii. Můžete vidět i jezdeckou sochu krále Richarda – Lví srdce, která je situovaná na pravé straně od budovy parlamentu.

Buckinghamský palác

Pokud se chcete dostat k paláci, musíte projít rozlehlou ulicí Mall začínající na Trafalgarském náměstí obloukem Admirality. Konec ulice poznáte podle pomníku královny Viktorie.

Budova paláce byla postavena v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu. Jeho stavitelem byl Williamem Windem. V roce 1762 byl palác prodán králi Jiřímu III. Dům měl sloužit spíše pro soukromý život královské rodiny. Jeho syn Jiří IV. nechal dům rozšířit. V roce 1826 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, kdy byl z domu vystaven Buckinghamský palác. Autorem výzdoby interiéru se stal Charles Long. Buckinghamský palác se stal hlavním sídlem královny Viktorie v roce 1837. Palác sloužil jako královské sídlo i v roce 1901, kdy na trůn usedl Eduard VII. V roce 1999 bylo uvedeno, že v budově Buckinghamského paláce je 19 státních komnat, 52 ložnic, 188 pokojů pro hosty, 92 kanceláří a 78 koupelen.

Whitehall

Whitehall je ulice v Londýně a spojuje Parliament Square s Trafalgarským náměstím. Při procházce ulicí si můžete prohlédnout mnoho vládních budov. Název je odvozen z Whitehallského paláce, jenž byl situován nedaleko této ulice. Mezi vládní budovy, které v ulici stojí, patří DEFRA, Old War Office, Horse Guards, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zahraničí a mnoho dalších.

Národní galerie

Národní galerie je situovaná na Trafalgarském náměstí. Můžete zde zhlédnout díla malířů, která vznikla v letech 1250 až 1900. Národní galerie se může pyšnit více jek dvěma tisíci obrazy, k nimž je vstup volný. Postupem času galerie získala mezinárodní význam a dnes je navštěvována sta tisíci turisty. Za stavbu galerie jsme vděčni Williamovi Wilkinsnemovi, avšak následně byla rozšiřována Barrym a Robertem Venturim. Galerie byla založena v roce 1824, ale stavba budovy byla zahájena až v roce 1837.

City

City je nejstarší historická část celého Londýna. Můžete City také znát pod názvem Square mile, což znamená v překladu čtvereční míle. Dnes je City centrem Londýna a žije zde asi osm tisíc obyvatel, avšak sem dojíždí denně více jak tři sta tisíc obyvatel za prací. Najdete zde zejména finanční instituce, jako jsou banky a pojišťovny.

Swiss Re Tower

Swiss Re Tower je zajímavá moderní stavba v Londýně, která je známá mezi londýnskými obyvateli jako Gherkin. Název budovy je také 30 St Mary Axe, Swiss Re Building či Swiss Re Centre. Výška budovy je 180 metrů a architekti, kteří tuto budovu navrhli, jsou Norman Foster a Ken Shuttleworth. Dříve zde stála budova Baltické burzy, která však byla důsledkem bombového útoku v roce 1992 poškozena. Moderní budova zde vyrostla v roce 2004 a stala se nejlepší budovou téhož roku. Pokud vystoupáte do 39. patra, můžete navštívit luxusní restauraci.

Budova pojišťovny Lloyds

Architektem budovy, která je zajímavá svým tvarem, je Richard Rogers. Budova byla postavena v letech 1978 až 1986. Budovu obývá pojišťovna Lloyds of London. Tato budova byla v té době jednou z nejvíce zajímavých budov v Londýně. Může se chlubit 12 skleněnými výtahy, elektrická kabeláž, výtahy a schodiště jsou umístěny na vnějšek budovy. Svou strukturou připomíná Pompidou Centre ležící v Paříži.

Celá budova je vysoká 60 metrů a v 11. patře můžete navštívit jednací místnost a jídelnu pocházející z 18. století. Jejím autorem je Robert Adam, který ji navrhl v roce 1763 pro hraběte z Shelbourne.

Katedrála svatého Pavla

Katedrálu svatého Pavla můžete zhlédnout na Ludget Hill a sídlí zde londýnský arcibiskup. Budova byla vystavená v 17. století. Autorem katedrály je Christopher Wren, který je v budově také pohřben. Na jeho náhrobku si můžete přečíst: „Čtenáři, hledáš-li můj pomník, rozhlédni se kolem sebe.“ Katedrála se může pyšnit tím, že je druhou největší na celém světě. Výška budovy dosahuje celých 111 metrů. Při vstupu na vrchol kopule budete mít krásný pohled na okolí.

Památník Velkého požáru Londýna

Památník Velkého požáru Londýna je mnohdy označován jako Monument, jeho výška sahá do 61 metru. Památník je vysoká věž tyčící se nedaleko London Bridge. Památník je složen z rýhovaného dórského sloupu a z portlandského vápence. Na vrcholu můžete uvidět schránku ohně. Jeho autory se stali Christopher Wren a Robert Hooke. Zdali se chcete dostat na vrchol, musíte vystoupat 311 schodů. Od 19. století je zde umístěna síť, aby odtud nemohli sebevrazi skákat dolů.

Muzeum Londýna

Muzeum se zaměřuje na historii Londýna od paleolitu do současnosti. Budova, v níž se muzeum nachází, pochází ze 70. let 20. století. Muzeum se nachází nedaleko Barbican Centre a dostanete se sem i za deset minut pěšky od katedrály svatého Pavla. Poprvé bylo muzeum otevřeno v roce 1970 a můžete zde zhlédnout sbírky, jež byly umístěné v Guildhall. V roce 2003 byla otevřena i pobočka v Docklands.

Královský soudní dvůr

Královský soudní dvůr představuje budovu, v níž sídlí Odvolací soud a Vrchní soud Anglie a Walesu. Budova je mohutná a zdi jsou kamenné, je vystavena ve stylu viktoriánské gotiky. Stavbu navrhl George Edmund Street, jehož původní povolání bylo architekt. Výstavba budovy probíhala v 70. letech 19. století. Královský soudní dvůr sídli v ulici Strand.

Královská burza

Královská burza byla založena v roce 1565 a jejím zakladatelem se stal Thomas Gresham. Stala se centrem obchodu v Londýně. První slavnostní otevření proběhlo 23. ledna v roce 1571 královnou Alžbětou I., ta jí udělila také královský titul. V době Velkého požáru v Londýně, který vypukl v roce 1666, byla budova zničena. Nové otevření Královské burzy proběhlo v roce 1669, avšak požár v roce 1838 budovu opět zničil. Třetí budova, kterou navrhl William Tite, byla otevřena 28. října 1844 královnou Viktorií. Dnes je budova nákupním centrem, kde si můžete zakoupit luxusní zboží.

West End

West End je část Londýna, v níž najdete mnoho turistických atrakcí. Tato oblast je slavná hlavně díky divadlům, která jsou zde situována. Budování této části probíhalo v 17. a 18. století, kdy probíhala výstavba luxusních domů, obchodů a různých zábavních podniků.

Oxford street

Oxford street je jedna z nejznámějších ulic na světě. Začíná od Mramorového oblouku a její konec je symbolizován rohem Hyde Parku. Do ulice se dostanete také přes další známé ulice, jako je Bond Street či Regent Street. Do ulice zavítáte zejména za účelem nákupu, protože jsou zde velká obchodní centra, ale také spousta menších obchůdků. Mezi známá obchodní střediska patří Selfridges, Marks and Spencer, HMV, Virgin Megastore a mnoho dalších.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus je ulice, která byla vybudována v roce 1819. Můžete zde navštívit mnoho nákupních center a jsou zde zábavní oblasti. Piccadilly Circus je také známá díky neonovým reklamám a také díky soše, která nese označení Eros. Mezi významné stavby, jež zde stojí, se řadí London Pavilion, divadlo Criterion.

Leicester Square

Leicester Square je náměstí rozkládající se v západním Londýně nedaleko Piccadilly Circus. Pojmenováno je podle hraběte z Leicesteru. Původně náměstí představovalo módní čtvrť, ale od 19. století je centrem zábavy. Celé náměstí se může pyšnit velkým divadlem Alhambra, jehož stavba byla dokončena v roce 1854. Zajímavostí je park situovaný uprostřed náměstí. Tyčí se zde socha slavného spisovatele Williama Shakespeare. Mládež jistě ocení velké množství kin, mezi které patří Odeon Leicester Square, Empire či Odeon West End.

Trafalgar Square

Trafalgarské náměstí se rozkládá v centru Londýna a připomíná Bitvu u Trafalgaru, která proběhla v roce 1805. Původní název byl Náměstí krále Viléma IV., avšak Taylor navrhl současné pojmenování. V centru náměstí se tyčí Nelsonův sloup a celému náměstí dominují schody vedoucí do Národní galerie. Další památkou, jíž zde můžete zhlédnout, je kostel svatého Martina.

Admirál Horatio Nelson porazil Napoleona a na jeho památku zde můžete vidět jeho sochu, která je umístěna ve výšce 52 metrů nad náměstím. Na vzhledu celého náměstí se podílel architekt John Nash. Při procházce přes náměstí se setkáte s velkým množstvím holubů, které je zakázáno krmit v rámci zdravotní prevence.

Soho

Soho představuje londýnskou oblast, jejíž hranici tvoří na severu Oxford Street a na jihu Piccadilly Circus. Západní část Soho nese název Mayfair. Původně zde byly pastviny, které byly Jindřichem VIII. zabaveny a byl z nich vytvořen královský park. Název Soho pochází ze 17. století, které v té době označovalo jeden dům. Dnes zde najdete několik sexshopů a pánských podniků. Můžete navštívit mnoho cizokrajných restaurací.

Covent Garden

Covent Garden je centrum obchodu a zábavy. Nachází se zde vstup do Královské opery. Název znamená klášterní zahrada, jelikož se zde v minulosti nacházely zahrady, o které se starali mnichové z Westminsterského opatství. Můžete se zde setkat s mnoha pouličními umělci, navštívíte tu tržnice a tato oblast je celkově hodně rušná.

Baker Street

Baker Street je proslavena díky spisovateli Arthurovi C. Doylovi, který ulici určil jako bydliště Sherlocka Holmese a je zde také umístěno jeho muzeum.

Jižní břeh Temže

Jižní břeh Temže vám odhalí mnoho významných míst, které byste jistě měli navštívit. Můžete se projít po cestě vedoucí podél břehu. Občerstvení vám nabízejí místní kavárny a hospody. Konají se zde bleší trhy, trhy s knihami a jistě se zde setkáte s muzikanty a baviči.

Londýnské oko

Oficiální název atrakce je British Airwayz London Eye a jedná se o ruské kolo, které je vysoké 135 metrů. Mnoho lidí jej označuje jako Millenium Wheel. Kabinky jsou klimatizované a je jich zde 32, rychlost otáčení je 0,9 km/hod. Projížďka na kole trvá asi třicet minut a můžete si užívat krásného výhledu na okolní Londýn. Kolo bylo postaveno 31. prosince 1999 a dílem se mohou chlubit autoři David Marks, Jule Barfieldová, Malcom Cook, Mark Sparrowhawk, Steven Chilton a také Nic Bailey.

Londýnské akvárium

Jedno z největších akvárií na světě se nachází v Country Hall situované nedaleko Londýnského oka. Objem akvária je dva miliony litrů vody a žije zde více jak 350 druhů vodních živočichů. Akvárium se rozkládá do tří pater a je pro lepší orientaci rozděleno na čtrnáct zón.

Hayward Gallery

Hayward Gallery je velmi důležité místo v Londýně. Galerie je umístěna v jedné z neprostších budov v Londýně a je místními obyvateli rozdělena na dva tábory, a to na milovníky a protivníky. Královna galerii otevřela v roce 1986. Název je podle sira Issaca Haywarda.

Shakespear’s Globe

Názvem Shakespear’s Globe je označeno Shakespearovo divadlo, které zde bylo již v letech 1599 až 1613, avšak bylo zničeno požárem. Následně proběhla výstavba nového divadla v roce 1614, nastal rok 1642 a bylo uzavřeno. Dnešní Globe pochází z roku 1997. Hraje se zde mnoho Skakespearových her, jako je Julius Ceasar, Macbeth, Othelo či Hamlet.