Co navštívit v Ženevě

Ženeva. Foto: Wikimedia.org
Ženeva. Foto: Wikimedia.org

Malebné Staré město (Vielle Ville) se nachází na vyvýšeném místě podél jižního břehu řeky Rhône v okolí Cathédrale St-Pierre a Place du Bourg-de-Four. Hlavní ulicí je pěší Grand´ Rue. Ve Starém městě najdete úzké uličky dlážděné kočičími hlavami a krásné historické vápencové domy. V této čtvrti se nachází tato zajímavá místa:

Place du Bourg-de-Four

Na tomto náměstí se ve středověku pořádaly trhy. Náměstí zdobí kašna z 18. století a lemuje ho architektura z 16. století, umělecké galerie, starožitnictví, staré hospůdky, moderní restaurace a kavárny.

Palais de Justice

Impozantní budova, jež slouží od roku 1860 jako městský soudní dvůr.

Cathédrale St-Pierre

Postavení této obrovské katedrály trvalo od roku 1160 do roku 1230. Co se týká uměleckých slohů, je převážně gotická, ale vykazuje i starší románské prvky a má neoklasicistní portál z 18. století. Roku 1536 se katedrála stala protestantskou, a tím přišla o velkou část své okázalé katolické výzdoby. Je postavena na místě římského chrámu a několika dalších pozdějších budov. Některé fragmenty se nacházejí na blízkém archeologickém nalezišti.

Maison Rousseau

Tento rodný dům filozofa a spisovatele Jean-Jacquese Rousseaua se nachází v Grand´ Rue.

Maison Tavel

Je nestarší dům v Ženevě, jeho historie sahá až do 12. století. Dnes je zde Musée du Vieux Genève sledující dějiny a každodenní život místních obyvatel od 14. do 19. století.

Hôtel de Ville

Bývalá radnice s renesančním průčelím, dnes v ní sídlí kantonální úřady. V roce 1864 zde byla podepsána první ženevská konvence Červeného kříže.

Ancien Arsenal

Je původně sýpka v 18. století přestavěná na zbrojnici.

Dále se v Ženevě nachází tyto památky a zajímavá místa:

Jet d´Eau Ženeva. Foto: Wikimedia.org
Jet d´Eau Ženeva. Foto: Wikimedia.org

Jet d´Eau

Tento vodní gejzír najdete na molu vybíhajícím z jižního břehu Ženevského jezera. Jedná se o vodotrysk, jež chrlí vodu neuvěřitelnou rychlostí 200 km/h do výšky až 140 metrů v objemu 500 litrů vody za jednu sekundu.

Původ tohoto vodotrysku sahá do 19. století, kdy byl zhotoven ryze funkční vodotrysk s účelem zmenšit vysoký tlak vody v městském potrubí. Stal se ale natolik oblíbeným a známým, že vedení města vytvořilo trvalý vodotrysk, jemuž bylo postupně instalováno čím dál výkonnější čerpadlo. Dnes je Jet d´Eau symbolem Ženevy, je viditelný už z dálky a v noci je osvětlený.

Jardin Anglais

Anglická zahrada se nachází na nábřeží Promenade du Lac. Je odtud výhled na přístav a architekturu linoucí se kolem severního břehu Ženevského jezera. U vchodu jsou umístěné rozlehlé květinové hodiny Horloge Fleurie, které byly vytvořeny na počest švýcarského hodinářského řemesla v roce 1955.

V parku najdete také Monument National vzdávající hold připojení Ženevy ke Švýcarské konfederaci v roce 1814.

Směrem na sever od Jardin Anglais vyčnívají z jezera dva kameny, které sem dostal ledovec během poslední doby ledové. Jsou známé jako Pierres du Niton (Neptunovy kameny), větší z nich měl v minulosti také funkci bodu, podle kterého se měřila nadmořská výška.

Île Rousseau

Středověká bašta u mostu Pont des Bergues, na které byla v roce 1845 postavena socha známého osvícenského spisovatele Jeana-Jacquese Rousseaua.

Parc des Bastions

Tento park z 18. století je umístěný vně hradeb na jižní straně města. Na východní straně parku je obrovský památník Mur de la Réformation. Byl postaven v roce 1909 k oslavě 400. výročí narození Jana Kalvína a 350. výročí vzniku slavné protestantské školy – ženevské Akademie.

Petit Palais – palác z 19. století s krásnou sbírkou moderních obrazů a soch zejména francouzských umělců

Cathédrale Orthodoxe Russe – ruský pravoslavný kostel s bohatým interiérem nacházející se v luxusní obytné čtvrti Les
Tranchées

Musée International de la Croix-Rouge – muzeum dokumentující historii a činnost Mezinárodního Červeného kříže

Musée d´Art et d´Histoire – toto Muzeum umění a dějin se může pochlubit rozsáhlou sbírkou obrazů, soch a artefaktů mapující období od pravěku do poloviny 20. Století.

Palais des Nations – palác národů je největším kongresovým centrem na světě. Je středobodem mezinárodní čtvrti Ženevy. Vznikl mezi lety 1929 až 1936 jako sídlo Společnosti národů.