Zurich

Zurich

Zurich představuje hlavní město stejnojmenného kantonu na severovýchodě Švýcarska. S počtem 390 000 obyvatel je největším městem Švýcarska. Leží v nadmořské výšce 408 metrů a rozkládá se na území 91,88 km2. Je situován na severním konci Curyšského jezera (Zürichsee) a za městem jsou k vidění Alpy.

Kolem jezera vedou krásné promenády a určitě není od věci, půjčit si loďku či se nechat svézt od nějaké lodní společnosti.

Zurich patří mezi města s nejvyšší kvalitou života na světě a zároveň má prvenství v žebříčku nejdražších měst pro život na světě. Zurich je důležitým ekonomickým, průmyslovým i kulturním centrem Švýcarska a nejen to, jeho značný světový význam je také nezpochybnitelný. Vzdělání je zde na špičkové úrovni, což dosvědčuje například to, že zde sídlí Švýcarský federální technologický institut (Eidgenössische Technische Hochschule – ETH). Oficiální jazyk je němčina, ale místní lidé mluví také švýcarským dialektem němčiny – curyštinou (Züritüütsch).

První zmínky o Zurichu pochází již z doby Římské říše. Zurich se oficiálně stal městem v 9. století a jeho rozvoj nastartoval zejména oděvní průmysl. Největší rozkvět a urbanistický boom prožíval Zurich v 15. a 16. století a dodnes se z této doby dochovala řada staveb.

Starým městem protéká řeka Limmat vytékající z Curyšského jezera. V centru je vodní kanál Schanzengraben. Na západ od centra teče řeka Sihl. Pokud máte rádi pamětihodnosti, tak se v Zurichu zaměřte především na prohlídky kostelů. Ty patří k místním nejvyhledávanějším památkám a není divu. Impozantní je kostel Svatého Petra (Kirche St. Peter), jež má na věži 8,7 metrů velké hodiny a ojedinělé vitráže. Na kostele Fraumünster z 9. století najdeme pamětní desku, na kterém je poděkování českých emigrantů městu Zurichu, že se stal po roce 1968 jejich novým domovem. Zajímavý je také kostel Grossmünster s moderními abstraktními vitrážemi z drahocenných kamenů, které vytvořil německý malíř a fotograf Sigmar Polke. Jestliže jste umělecky založení, pak zavítejte do galerie Kunsthaus s obrazy například malířů Pabla Picassa, Salvadora Dalího či Van Gogha. V Zurichu je samozřejmě také řada muzeí, jako je třeba: Landesmuseum s rozsáhlými sbírkami mincí až po textilie, Muzeum designu – Museum für Gestaltung či Zoologisches Museum. Příjemné je, že do spousty z nich je vstup bezplatný.

Jedním z center zábavy a nakupování je okolí ulice Langstrasse ve čtvrti Zürich-West. Najdete zde nespočet butiků, kaváren a hudebních klubů. Nudit se rozhodně nebudete ani ve čtvrti Niederdorf. Na luxusní zboží se zaměřují obchody a butiky na ulici Bahnhofstrasse.

Až tu budete, vyplatí se vám pořídit si Zürich card. Má funkci pernamentky na místní dopravu i na příměstské vlaky S-Bahn a také s ní získáte zlevněný nebo volný vstup do muzeí, galerií a jiných kulturních institucí. Většina místních lidí využívá k přemisťování tramvaje nebo kola a čím dál více z nich přestává jezdit autem. Zurich má také perfektní spojení letiště s centrem města. Stačí sejít do podzemí letiště a nastoupit do některého vlakového spoje, které tu jezdí každou chvíli.

Pokud chcete vyrazit trochu do přírody, směřujte své kroky na 873 metrů vysokou horu Üetliberg. Dostanete se k ní vlakem S10. Cesta z Curyšského hlavního nádraží (Zürich Haupbahnhof) sem trvá kolem 20 minut. Na vrcholu můžete vyšlapat na vysokou moderní rozhlednu a potom si za odměnu dejte něco dobrého v známé restauraci Uto Kulm.