Restaurace v Ženevě

Švýcarská kuchyně se vyznačuje velkou regionální rozmanitostí. Hojně se v ní kromě sýrů vyskytují také sladkovodní ryby (například pstruh a okoun), zvěřina, vepřové maso v různých podobách a sušené a uzené hovězí maso. Obyvatelé francouzské části Švýcarska holdují především fondue, v německých oblastech zase téměř ke všemu podávají rӧsti (smažené bramborové placičky) a italská strana nedá dopustit na pizzu, rizoto, polentu a těstoviny. Hlavní ingrediencí švýcarských dezertů je často čokoláda a smetana.

Pokud chcete ochutnat typickou švýcarskou kuchyni, ptejte se po těchto pokrmech:

Gerstensuppe – ječná zeleninová polévka s proužky uzeného nebo sušeného hovězího masa. Pochází z údolí Engadin.

Minestrone – těstovinová polévka z rajčat, mrkve, fazolí, květáku, pórku a posypaná sýrem Sbrinz, tradiční pokrm v Ticinu

Bündner Trockenfleisch – hovězí maso sušené na vzduchu a pokrájené na tenké plátky, specialita z Graubündenu

Fondue – fondue má mnoho regionálních obměn, míchá se ze dvou či více druhů sýra. Častou kombinací je ementál a gruyѐre.

Raclette – pokrm ze stejnojmenného sýra, který se předtím zahřál nejčastěji podávaný s brambory, okurkami a nakládanými cibulkami. Jeho tradice sahá do kantonu Valais.

Zürcher Geschnetzeltes – telecí maso nakrájené na kostky, s cibulkou osmažené na másle a zalité trochou bílého vína se smetanou. Podává se obvykle s rӧsti.

Gitzlichüechli – kousky kůzlečího masa povařeného ve víně a zeleninovém vývaru a obalené v pivním smaženém těstíčku. Původ je z Appenzellu.

Älplermagrone – směs nudlí a brambor, posypané sýrem a ozdobené cibulovými kroužky

Bernerplatte – obložený talíř s několika druhy masa, například s vepřovým kolenem, uzeným hovězím jazykem, slaninou, kotletami a bernskými klobásami. Jako příloha se jí obvykle zelené fazolky nebo kysané zelí.

Papet vaudois – uzená vepřová klobása s brambory a nakrájeným pórkem

Filets de perche – smažená filátka z okouna s brambory a plátkem citronu

Švýcarskými tradičními nápoji jsou:

– šumivý nápoj vyráběný ze syrovátky Rivella; minerální voda Valser, Henniez, Fontessa, Passugger a Aproz; čokoládový nápoj Caotina; nápoj ze sladu, vajec, mléka a kakaa Ovolmaltina

– piva Feldschlösschen , Calanda, Rugenbräu a Cardinal

– bílá vína jsou výborná například tyto: Swiss Blanc z kláštera Rheinau, Pinot Gris z Neuchatelu, Fendant Chasselas z Valais

– špičkovými červenými víny jsou například tyto: Merlot z Ticina, Pinot noir z Curychu, Dôle z oblasti Sion

– lihoviny se často vyrábí z ovoce: třešňový kirsch, Williamine z hrušek, švestkový pruneau, Grappa z hroznových slupek a peciček

Doporučené restaurace v Ženevě

Buvette des Bains

Velmi oblíbený podnik nacházející se na molu u lázní Pâquis. Od 8.00 do 11.30 se zde podávají snídaně, od poledne si velká část návštěvníků pochutnává na denním menu za výhodnou cenu a od září do března patří večery velice žádaným fondue posezením. Stůl na konzumaci fondue je tedy nutné předem zamluvit. A pozor, podnik přijímá pouze hotovost a jídlo se objednává a platí v kiosku u vchodu.

www.buvettedesbains.ch

Café Des Bains

Znovuobnovená kavárna a restaurace s příjemným designovým interiérem. Místní gastronomie je nekomplikovaná, chutná a vždy čerstvá. Menu se zde obměňuje třikrát do roka – v závislosti na sezóně a kreativitě šéfkuchaře. K obědu si můžete vybrat výhodnou polední nabídku či si dát něco z “à la carte“. Široká je také nabídka předkrmů.

www.cafedesbains.com

Doporučené rychlé občerstvení v Ženevě

Green Spot

Green Spot je více než fast food. Jeho jedinečnost spočívá v jeho konceptu, který spojuje ohleduplnost k životnímu prostředí, podporu místních produktů a důraz na zdravý životní styl. Nabídka tohoto podniku je více než lákavá, mají zde například: bagely, saláty, mini pizzu, polévky, quiche a další dobroty.