Vídeň a okolí

Naturhistorisches Museum – Přírodovědné muzeum

Toto muzeum disponuje rozsáhlými zoologickými, mineralogickými a antropologickými sbírkami. Největším místním lákadlem je prehistorická část s nejstaršími rakouskými archeologickými artefakty. Své místo zde má také známá Willendorfská venuše (26 000 let stará kamenná soška). Ze střechy budovy je navíc krásný pohled na město.

www.nhm-wien.ac.at

Muzeum panenek a hraček – Puppen und Spielzeugmuseum
Muzeum se soukromou sbírkou obsahuje panenky a hračky z posledních dvou století pocházejících zejména z Německa a Francie. Jsou zde také domečky pro panenky, modely vláčků, mechanické hračky a plyšoví medvídci. Velmi zajímavá je také kolekce „exotických“ panenek ze začátku 20. století z Afriky, Polynésie a Orientu. Tento kouzelný svět se nachází na adrese: Schulhof 4, 1010 Wien.

Schӧnbrunn
Malé návštěvníky pravděpodobně nejvíce zaujme místní zoologická zahrada (Tiergarten Schӧnbrunn) z roku 1752, což z ní dělá také jednu z nejstarších na světě. Zoo se může pochlubit tím, že je jako jedna z mála zahrad na světě domovem ohrožené Pandy velké. V areálu je rovněž obrovský skleník Palmenhaus z roku 1882, v kterém se pěstují nejrůznější exotické rostliny. Po objednání předem je možné se zúčastnit i noční prohlídky. Odtud můžete zamířit rovnou do blízkého Wüstenhaus (Pouštní dům), kde jsou k vidění sluneční hodiny z roku 1904 a rozsáhlá sbírka vzácných kaktusů. Děti budou určitě fascinované také bludištěm Irrgarten pokrývajícím plochu 2700 m2.

www.schoenbrunn.at

Prater
Na území mezi Dunajem a Dunajským kanálem (na východ od Innere Stadt) leží zábavný a přírodní park Prater. Nudit se zde opravdu nelze, nachází se zde planetárium, restaurace, diskotéky a zejména stálé pouťové atrakce, z nichž nejznámější je obří ruské kolo Riesenrad. Jen pro zajímavost: jeho průměr je 61 metrů, váží 430 tun a první návštěvníci se na něm svezli v roce 1897. A sportovně založení jedinci se mohou těšit na místní pěší a cyklistické stezky, tenisové kurty, golfové hřiště, dostihovou dráhu, plavecké bazény a fotbalový stadion. Dětské návštěvníky bude lákat k svezení místní Liliputbahn – přibližně čtyřkilometrová úzkokolejná železnice.

www.wiener-prater.at

Technické muzeum – Technisches Museum Wien
Technicky zvídavé děti určitě pobaví návštěva tohoto muzea, které bylo založeno již v roce 1908 Františkem Josefem I. Návštěvníci se zde zábavnou formou dozvědí vše o technickém pokroku jak například z oblasti domácích spotřebičů či počítačové techniky, tak i z odvětví těžkého průmyslu. Součástí je také Železniční muzeum se sbírkou císařských strojů a vozů, z nichž nejcennějším je osobní železniční vůz císařovny Sissi. Nechybí zde ani poštovní muzeum připomínající rakouský vynález – pohlednici.

www.tmw.at

Dunajský park – Donaupark
Donaupark je druhou největší zelenou plochou města a je ideálním místem pro rodinný piknik a podobně. Stojí zde také nejvyšší stavba Vídně – 242 metrů vysoká Dunajská věž (Donauturm) z roku 1964. Její součástí je vyhlídková plošina, dva vysokorychlostní výtahy s rychlostí 6,2 metrů za vteřinu a dvě otáčivé restaurace.

Dunajský ostrov (Donauinsel)
Tento ostrov pokrývají lesy, louky a na březích se rozprostírají pěkné pláže. Je příhodným místem pro aktivní trávení času. Severní část je oblíbená příznivci windsurfingu, zatímco střední část je vhodná pro rodinné koupání. Skvělé místo je to také pro in-bruslaře a cyklisty, ty nejzdatnější mohou zvládnout projet celý ostrov, tedy úctyhodných 21 kilometrů.

Mořský dům – Haus des Meeres – Vivarium Wien
Exotičtí ptáci, pobíhající opičky, krokodýli a plno dalších živočichů můžete vidět v místním tropickém pavilonu a krokodýlím parku Krokipark. Místní terárium je zase domovem hadů, ještěrek, ještěrů, sklípkanů a podobně. Je tu také zážitkové akvárium Brandungsriff a dokonce zde probíhají akce jako potápění se žraloky, krmení žraloků a piraní či krmení plazů.

www.haus-des-meeres.at

Adventní trhy – Radniční náměstí
Pokud plánujete s dětmi výlet do Vídně v zimě, tak zvolte období adventu, lze-li to. V tomto čase se zde konají tradiční vánoční trhy plné stánků s řemeslnými výrobky, hračkami, pečivem či dobrotami jako jsou například pečené kaštany, brambory, klobásky nebo svařené víno a punč. Děti se mohou těšit také na miniaturní vláčky či kolotoče.

http://www.christkindlmarkt.at/

Ráj cukrovinek – Altmann & Kühne

Až budete ve Vídni, neměli byste vynechat návštěvu některých z malebných obchůdků s cukrovinkami. Ať malí či velcí mlsouni budou zde ve svém živlu. Sortiment je opravdu široký, pochutnat si můžete na nejrůznějších bonbonech a jiném mini cukroví zabaleném v půvabných krabičkách.

http://www.altmann-kuehne.at/