Mnichov a okolí

Mnichov je metropole Bavorska. Od českých hranic (hraniční přechod Železná Ruda) se nachází necelých 200 km. Budete-li cestovat z Prahy počítejte se vzdáleností okolo 400 km. Dle místa startu zvažte cestu po dálnici na hraniční přechod v Rozvadově a dále přes Regensburg směr Mnichov.

Pobyt v okolí Mnichova rozhodně doporučujeme prodloužit na delší dobu než pouze pár dní. Ubytování seženete za velmi rozumné peníze, není proto kam spěchat. Více o možnostech ubytování v okolí Mnichova.

Co navštívit a na jaké aktivity se můžete těšit?

Plavba na jezeře – Kleinhesseloher See, Englischen Gartens

Hezké počasí si v Mnichově užijete například na tomto jezeře, které se nachází v jednom z největších městských parků v Evropě a jeho historie sahá až do 18. století. Za poplatek si zde můžete půjčit člun s vesly či šlapadlo.

Cyklistika  – Bombenkrater

Mnichov je město cyklistům nakloněné. Neobvyklý terén s kopečky, hřebeny a roklemi vzniklými během bombardování za 2. sv. války najdete v lesnaté krajině v tzv. Bombenkrater  na jižním okraji Mnichova u řeky Isar.

http://www.bombenkrater.de/

Bruslení

Příznivci inline bruslí se setkávají zejména v Olympiaparku či v Englischen Gartens. Na lekce zimního bruslení se lze přihlásit v Olympia-Eissportzentrum.
(http://www.olympiapark.de/de/home/der-olympiapark/veranstaltungsorte/olympia eissportzentrum).

K bruslení jsou ideální také zamrzlé kanály v parku Nymphenburg. Pokud s dětmi dáváte přednost kluzišti, zamiřte na náměstí Karlsplatz na Münchner Eiszauber (http://www.muenchnereiszauber.de).

Plavání

V letních měsících za slunného počasí vyrážejí místní i turisté zejména k jezeru Feringasee či k Feldmochinger See. Pokud vám počasí nepřeje nebo jste na návštěvě Mnichova mimo letní měsíce, doporučujeme zejména krytý bazén: Olympia Schwimmhalle (http://www.olympiapark.de/de/home/der-olympiapark/veranstaltungsorte/olympia-schwimmhalle/).

Jogoli´s Fantastic Kinderworld

Na tomto hlídaném vnitřním i venkovním hřišti se vaše děti vydovádí do vyčerpání. Hřiště je určené pro děti do 10 let.

www.jogolis.de

Dschungelpalast

Jedná se o rukodělné umělecké dílny, kde si za menší poplatek mohou vaše činorodé děti tvořit nejrůznější předměty. A to není vše – také se zde pořádají nedělní rodinné brunche.

www.dschungelpalast.de

Paläontologisches Museum – Paleontologické muzeum

Toto muzeum je zajímavé především pro milovníky prehistorie a dinosaurů. Nejslavnějším exponátem je zkamenělý archeopteryx, živočich na vývojovém stupni mezi ještěrem a ptákem. A nejlepší na tom je, že vstup je zdarma.

www.palmuc.de

Muzeum a továrna BMW

Muzeum nablýskaných automobilů vás a vaši rodinu očekává ve skvostné budově podoby stříbrné číše. Těšit se můžete na zážitek spojující v sobě vjemy z oblasti historie, designu, techniky a umění.  Pokud byste navíc rádi pronikli do tajů výroby automobilů BMW, zarezervujte si vstupenky do továrny BMW. Musíte tak ovšem učinit s předstihem půl roku. Prohlídky probíhají v němčině a angličtině, trvají 2 a ½  hodiny a jsou přístupné od věku 4 let.

www.bmw-museum.de

www.bmw-werk-muenchen.de

Olympiapark

Rozsáhlý areál, který byl postaven v roce 1972 pro letní olympijské hry, dodnes přitahuje širokou veřejnost na akce, jako jsou koncerty, festivaly, ohňostroje a sportovní akce.

Až sem zavítáte, zamiřte nejlépe nejprve do Info-Pavillion, kde se dozvíte vše potřebné. Areál je možné si prohlédnout během 90 minutové jízdy dětským vláčkem. Hlavními místními atrakcemi je 290 metrů vysoká věž Olympiaturn a Olympiastadion. Své místo zde má také Muzeum rocku.

www.olympiapark-muenchen.de

Sea Life München

Návštěva tohoto průchozího akvária potěší každého milovníka přírody. Pro děti jsou na trase připravené zábavné kvízové otázky. Popisky jsou v němčině a angličtině.

www.sealifeeurope.com

Circus Krone

Tento cirkus je špičkou ve svém oboru již po desetiletí. Úžasná cirkusová vystoupení zde probíhají po dobu tří měsíců, poté se cirkus v podobě úžasného průvodu se slony a velbloudy přesouvá dál. Zbytek roku se zde pořádají nejrůznější kulturní akce.

www.circus-krone.de

Bavaria Filmstadt

Pro všechny filmové fandy je přímo určený tento tematický park nacházející se kolem ateliérů Bavaria Film. O zábavu se dětem postará například 4D kino s kymácející se sedadly a mnoha efekty. Pořádají se zde také vzrušující kaskadérské show.

www.bavaria-filmtour.de

Spielzeugmuseum – Muzeum hraček, Ingolstadt

K vidění je zde sbírka starobylých i dnešních hraček. Každou první a třetí neděli od 13.30 do 16.30 je zde navíc prezentace funkčních modelů vláčků a železnic.

http://www.ingolstadt.de/stadtmuseum/

Bayerisches Armee Museum – Bavorské vojenské muzeum, Ingolstadt

Zde si přijdou na své zejména chlapci a jejich tatínci. K vidění jsou zde válečné výzbroje od 14. století až do 2. světové války a to není vše, pokochat se zde mohou také sbírkou cínových vojáčků v rozsahu 17 000 kusů.

http://www.armeemuseum.de/de/

Audi Museum Mobile a továrna – Ingolstadt

Muzeum historie automobilů a motocyklů Audi od roku 1899 do současnosti čítá celkem více jak 70 exponátů a je opravdovým zážitkem, a to nejen pro milovníky motorismu. Do zákulisí výroby je možné se podívat v blízké Audi továrně. Prohlídky jsou dvouhodinové, začínají v 12.30 a je třeba se objednat předem.

http://www.audi.cz/

Chiemsee –  „Bavorské moře“

Jedná se o největší bavorské jezero s ideálními podmínkami pro vodní sportovce. Nachází se přibližně 80 kilometrů jízdy autem směrem na jihovýchod od Mnichova. Leží ve výšce 520 metrů nad mořem, hluboké je 70 metrů a rozkládá se na 80 kilometrech čtverečních. V jeho okolí jsou krásné lesy, městečka a památky. Děti potěší jízda po úzkorozchodné železnici (Chiemseebahn) s vláčky a parní lokomotivou, výchozím místem je městečko Stock. Za návštěvu určitě stojí také zámek Schloss Herrenchiemsee postavený za vlády Ludvíka II.

www.chiemsee.de