Salzburg

Salzburg je rakouské město, které je centrem okresu Salzburg-venkov. Jedná se o statutární město ležící nedaleko německých hranic. Protéká tudy řeka Salzach a celé město leží v nadmořské výšce 425 metrů nad mořem. Rozkládá se na obou březích řeky. Historické centrum Salzburgu bylo již v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a nabízí celou řadu památek nejen barokní kultury. Jedná se o čtvrté největší město v Rakousku, a to hned po Vídni, Štýrském Hradci a Linci. Salzburg je významný i skutečností, že se zde narodil Mozart, v jehož důsledku je město zváno mnohdy jako Mozartovo. Salzburg leží v Salcburské pánvi, která se nachází asi dvacet pět kilometrů od pohoří Tennen severním směrem. Představuje jedno z nejzelenějších měst v Evropě, a proto sem také mnoho lidí rádo zavítá. V poslední době se stává Salzburg velmi vyhledávaným, a to nejen díky prostředí, ale také díky památkám.

Salzburg má bohatou a dlouhou historii, která sahá až do římských dob. Město je elegantní, nabízí dlážděné ulice, ale také úzké uličky zdobené nádhernou architekturou. Protože se jedná o rodiště Mozarta, je zde vyvinut bohatý hudební život, na což by byl určitě skladatel pyšný. Jsou zde pořádány festivaly, na něž se vydává tisíce lidí ze všech koutů světa. Ročně se ve městě pořádá více jak čtyři tisíce akcí. Nejvýznamnější je Salcburský festival, který se zde pořádá každý rok v létě.

Ročně město svými krásami přiláká více jak sedm milionů návštěvníků ročně. V Salzburgu je rozvinutý i sport a sídlí zde nejstarší sportovní klub v celé spolkové zemi Salzbursko. Sídlí zde jeden z nejvíce slavných fotbalových klubů Red Bull Salzburg, který můžete znát spíše pod názvem SV Austria Salzburg založený již v roce 1933. Hokejový klub EC Red Bulls Salzburg hraje od roku 2004 v první lize. Sportovních akcí a festivalů se ve městě pořádá minimum, ale velmi známý je Salcburský maraton, jehož první zahájení se datuje v roku 2005.

Zavítat můžete do stinných zahrádek hospod a hospůdek, nevynechejte posezení v historicky tradičních kavárnách a noblesních restauracích. Noční život vám nabízí bary, vinárny a pro mladé lidi diskotéky. V Salzburgu jsou umístěny restaurace světových kuchyní, které jsou určené pro gurmány a milovníky skvělého jídla. Nabídka uspokojí žaludek i toho nejnáročnějšího turisty.

Salzburg je dosažitelný ze všech stran, a to díky jeho poloze. Letiště se nachází necelé čtyři kilometry od samotného centra města, do něhož se dostanete prostřednictvím taxíkem anebo městskou hromadnou dopravou. Do Salzburgu létá mnoho významných mezinárodních leteckých společností specializující se především na levné lety. Pokud se vydáte do rakouského města vlakem, budete od centra vzdáleni patnáct minut pěší chůze.

Co se týče počasí, bude ovlivněno polohou města, protože se nachází na severním okraji Alp. Deště během letního období přichází v pozdním odpoledni, kdy se horký vzduch ochladí. Setkat se však můžete s bouřkami a vydatnými dešti. Za nejdeštivější měsíce jsou považovány červen, červenec a srpen. Během ledna, února a března může být sice chladněji, ale zato je počasí lepší a se srážkami se setkáte výjimečně. V Salzburgu se obyvatelé řídí heslem, že neexistuje špatné počasí, ale pouze nevhodné oblečení. Proto se musíte vybavit jak nepromokavou bundou, deštníkem či pláštěnkou, tak i letními modely, protože nikdy nevíte, co pro vás počasí následující den připraví.

Vydejte se na pohádkovou dovolenou, poznejte místní lidi, jejich zvyky a zavítejte na spoustu památek. Salzburg má skutečně co nabídnout, ať už se jedná o nákupy anebo o památky. Nebudete sice ležet u pláže, ale atmosféra v této oblasti je nenahraditelná.