Lyžařský seriál I. Rakousko – Zillertal Arena

Zillertal Arena Foto: zillertalarena.com
Zillertal Arena Foto: zillertalarena.com

Zima se nazadržitelně blíží a my za Vámi přicházíme se seriálem článků vztahujících se k lyžování v evropských lyžařských destinacích. Nebudeme nic srovnávat ani Vás zahlcovat lyžařskými mapami. Z každé země, do které jsme zvyklí cestovat za lyžováním, vybereme vždy 3 nejzajímavější destinace hodné doporučení, které vždy v samostatném článku představíme. Ptáte se, kde začneme? Vzhledem ke své blízkosti k českým hranicím začneme rakouským Tirolskem a lyžařským areálem Zillertaler Skipas Region.

Zillertaler Skipas Region je tabulkově největším lyžařským areálem v Rakousku. Se svými 636 km sjezdovek nabízí vyžití pro lyžaře všech kategorií, zejména pak středně pokročilými až pokročilými, pro které nabízí více než 400 červených a černých sjezdových tratí. Co se týká přepravních zařízení disponuje Zillertaler Skipas Region 27 kabinovými lanovkami, 66 sedačkami a 81 vleky. Vyřádit se můžete v 6 snowparcích.

Skipas Zillertaler Superskipass, zahrnuje mimo údolí také okolní regiony Gerlos/Königsleiten a Kramsach, a platí na lanovky a vleky podél svahů o celkové délce přes 500 km. Samotná oblast Zillertal (428 km upravovaných tratí), je tak rozsáhlá, že ji pro přehlednost a snažší orientaci můžete najít rozdělenou tří regionů: Fügen/Hochfügen/Kaltenbach/Zell, dále pak Mayrhofen/Finkenberg, a do třetice nejvýše položené Tuxské údolí s ledovcem Hintertuxer Gletscher.

Nad městečky Zell am Ziller, Gerlos a Königsleiten se rozléhá vynikající Zillertal Arena, disponující více než 200 kilometry perfektních sjezdovek. Chcete-li přejet celý areál tam a zpět za jeden, musíte sebou pěkně hodit. Vězte, že z Hochkrimmlu (jednoho konce Zillertal Areny) na Ubergangsjoch (druhý konec Zillertal Areny) budete mít „v nohách“ více než 40 km. Navíc Vám Zillertal Arena přináši hromadu novinek, se kterými přichází právě v letošní sezóně. Nová osmimístná kabinová lanovka Karsptzbahn I a II nahrazuje stárnocí lanovku Wiesenalmbahn. Na úplně novou kabinovou lanovku se můžete rovněž těšit v Salzburské části Zillertal Areny v Königsleitenu. Čeká zde na Vás 3 kilometrová lanovka, která Vás ze 1600m základní stanice vyveze do nadmořské výši 2200 metrů těsně pod vrchol Königsleiten spitze. Vylepšení najdete snad ve všech částech Zillertal areny, nahrazena je řada sedaček a zlepšeno je rovněž zasnězování.

Jak se dostatnete do Zillertal Areny? Nejjednodušší je to přirozeně osobním automobilem. Směřujte se na dálnici D5 okolo Plzně přes Rozvadov do Německa kde zhruba po 30km sjeďte a pokračujte na Regensburg a dále na Mnichov. Mnichov pohodlně objedete po dálničním obchvatu a pokračujte dále na Innsbruck. Z dálnice sjeďte Exitem 39-Wiesing. Dále již pokračujte na Zell am Ziller či Gerlosspatte.

Ubytování doporučujeme ve vyšších částech. Buď v Gerlosu cca 1300 m. n. m. či až Königsleitenu v 1600 m. n. m. Je zde záruka lepších sněhových podmínek a lepší dostupnosti lanovek. Podívejte se na doporučené ubytování v Gerlosu a v Königsleitenu. Na cestu si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění (s pojištěním lyžování v ceně záklaního pojištění).