Navštivte 5 kontinentů v jednom – na Gran Canarii

Dunas Maspalomas by Martin Lukac
Dunas Maspalomas by Martin Lukac

V minulém článku jsme se podívali o kousek západněji od Evropy, a nyní své cesty nasměřujeme ještě více jižněji, na ostrov Gran Canaria, často přezdívaný ostrovem 5 kontinentů. Najdete zde totiž poušť, hory, jezera ale moderní letoviska s nákupními možnostmi a nekonečnými plážemi. Ostrov Gran Canaria zaujímá plochu o velikosti 1 560 kilometrů čtverečních a představuje třetí největší ostrov Kanárského souostroví. Nachází se v atlantské oblasti, která se nazývá Makaronésie. Ostrov je ve vzdálenosti 210 kilometrů od nejbližšího bodu západního pobřeží Afriky. Nejvyšším vrcholem je Pico de la Nieves. Hlavní město Las Palmas de Gran Canaria a jedná se o osmé největší město ve Španělsku. Pobřeží ostrova je dlouhé přibližně 236 kilometrů, z čehož 56 kilometrů zaujímají pláže. Nejkrásnější pláží je bezpochybně Dunas Maspalomas nedaleko Playa del Inglés, která se může chlubit písečnými dunami, jež mění svůj tvar každou hodinu. Duny jsou vysoké až deset metrů a vznikly rozmělněním schránek korýšů, mušliček a kamínků.

Jestliže se vydáváte na ostrov za účelem dovolené, můžete ji pojmout trochu aktivně. Velmi oblíbenými sporty jsou například tenis, golf, vodní sporty a hlavně rybolov. Jestliže jste někdy toužili, svést se na motorce, nyní máte skvělou příležitost. Vyzkoušet si můžete i létat na padáku či vyrazit do horských oblastí. Milovníci slunce a vody však preferují bazény, které jsou v každém letovisku. Nenechte si ujít krásné pláže a užívejte si na nich slunečních paprsků. Na Kanárské ostrovy lidé přijíždí každoročně zejména v zimním období, kdy je zde slunce dostatek. Avšak ostrov Gran Canaria nabízí mnohem více než jen celoroční krásné počasí, čehož však mnoho turistů nevyužívá a raději se váli u hotelového bazénu. Jakmile vás to přestane bavit, můžete se vydat na výlety na velmi zajímavá místa. Naprostou samozřejmostí by mělo být zapůjčení auta z autopůjčovny, čímž máte možnost objevovat přírodní krásy při projížďce kolem strmých útesů. Ve vnitrozemí se nachází půvabná městečka, která mají také co nabídnout.

Jedním ze symbolů ostrova Gran Canaria je skála Roque Nublo, jejíž výška činí neuvěřitelných 1 813 metrů nad mořem. Je situována téměř ve středu ostrova a přístup k čedičovému monolitu je nenáročný, ale i přesto zvolte pohodlnou obuv, protože půjdete po kamenné náhorní plošině. Po vystoupání na náhorní plošinu si můžete užívat příjemného vánku čerstvého vzduchu. Nabízí se vám jedinečný pohled do obrovského kaňonu západním směrem, který se velmi často nazývá malý evropský Grand Kaňon. V nitru se z města San Nicolás vine asi třicet kilometrů nejkrásnější silniční úsek na celém ostrově. Silnice je nejdříve lemována banánovou plantáží, a to až k úpatí skalního masívu. Celý úsek horské silnice do Artenara je úzký a serpentinový, proto před každou zatáčkou v zájmu vašeho bezpečí používejte klakson. Uprostřed cesty nechejte auto na parkovišti a vychutnávejte si pohledu na skalní monumenty Roque Nublo a Roque Bentaiga. Druhá polovina cesty nabízí drobné stromořadí jehličnanů, které vás dovede až do nejvýše položené osady na ostrově, malebného městečka Artenara, kde se zastavil čas před několika stoletími. Nejvyšším bodem na ostrov je vrchol Pico de las Nieves, který dosahuje výšky 1 949 metrů nad mořem a v jeho okolí je umístěna vojenská základna. Na samotný vrchol vede asfaltová cesta, na jejímž konci vás čeká malé parkoviště. Z vrcholu Pico de las Nieves máte jedinečné pohledy zejména směrem na sever, kde máte možnost zhlédnout přelévající mraky přes hranu pohoří.

Hlavní město Las Palmas je zároveň největším městem Kanárských ostrovů, což sami poznáte při prohlídce. Las Palmas se rozprostírá kolem dlouhého zálivu, čímž se procházka po bulvárech zdá nekonečná. Město nabízí kombinaci moderních staveb s několika historickými pozůstatky z dob dřívějších. Jak to již bývá – vždy zůstane pro milovníky pamětihodností alespoň kostel. Důkazem je například katedrála svaté Anny, která pochází z roku 1497. Najdete ji v samotném centru jižní části města. V severní části se nachází malá pevnost Castillo de la Luz, která byla postavena Španěli v roce 1493. Prohlídka interiéru však není možná. Z tohoto místa se můžete dále vydat na prohlídku dlouhé plážové promenády kolem pláže Playa de las Canteras. Nezapomeňte se podívat do mnoha obchodů.

Náš TIP: Gran Canaria je poměrně známou destinaci, ale díky větší vzdálenosti a atraktivitě je dovolená zde poněkud dražší než například ve středomoří. Chcete-li se na Gran Canarii podívat a nepřeplácet cestovním kancelářím, využijte možnosti rezervace letenky a ubytování zvlášť. Předem si můžete rezervovat i zapůjčení automobilu. Na včasné rezervaci prostřednictvím internetu ušetříte tisíce korun.