Večerní sýrový trh v Holandsku

Zdroj: Holandsko.cz
Zdroj: Holandsko.cz

Sýry jsou v Holandsku velmi populární, o čemž svědčí i akce, kterou tato země chystá. Nabízíme vám jedinečnou možnost navštívit večerní sýrový trh, jenž se koná 7. srpna 2010 od 21:00 do 23:00 hodin. Sýry, které obchodníci na trhu prezentují, jsou transportovány tradičním způsobem, a to jak lodí, tak i kočárem, jež je tažený koňmi, což připomíná pradávné období. Vše se odehrává na náměstí, kde můžete zhlédnout farmáře, jak své sýry vykládají na speciální nosítka. Kromě večerního sýrového trhu můžete navštívit pravidelně se konající letní sýrové trhy, a to každou středu od 10:00 do 12:00 hodin.

Vše se odehrává ve městě Edam, což je nizozemské město v provincii Severní Holandsko. Město dalo také název zdejšímu sýru Edam, který v češtině překládáme jako Eidam. Město má bohatou historii, přičemž se již v minulosti jednalo o přístav a také obchodní centrum sýrů. Sýry ze Severního Holandska jsou prodávány hojně do jižního Nizozemska již po celá staletí. Edam se rozprostírá na pobřeží IJsselmeeru a v minulosti se soustřeďovalo zejména na stavbu a opravu lodí pro nedaleký Amsterdam. Historie se může také chlubit výrobou kvalitního tvrdého sýru. V Edamu se zachovaly malebné štítové domy, ale také věž Speeltoren se zvonkohrou, a to z roku 1561. Na území města se rozprostírá také rozlohou největší třívěžový chrám v Evropě a nese název Grote of St. Nicolaaskerk. Chrám pocházející z patnáctého století nabízí také pohled na jedinečné malby a třicet oken.

Co by to bylo za „sýrové“ město, kdyby nemělo budovu spojenou s tímto produktem. V Edamu je situována budova, která slouží na vážení tvrdého sýru, a disponuje názvem Kaaswaag. Tato budova pochází z roku 1778. Turisty jistě zaujme i budova barokní radnice, která je architektonicky velmi zajímavá.

V této oblasti se nachází také dnes mléčná továrna BeemsterKass, která je proslulá sýrem nejvyšší kvality, a to jak za starých časů, tak i dnes. Sýr obsahuje relativně mále soli a nabízí krémovou chuť. Sýry jsou populární nejen v Holandsku, ale i v ostatních zemích světa. Důvod, proč má tato oblasti vynikající sýrovou výrobu, je bohatá půda, slané moře, vítr a velkolepá krajina vhodná pro chov dobytka.

Volné sýrové trhy se v Edamu konají od roku 1520, kdy to povolil císař Karel V. a o 50 let později přiznal princ William Orangea městu právo „sýr o hmotnosti domu“. Tradice stále přetrvává i na moderních sýrových trzích. Prodávají se zde známé kulaté sýry, které byly populární již v patnáctém století. Do sýru se vrtají díry a podle vzorku obchodníci určují kvalitu sýru a následně tak i cenu, za kterou budou na trhu prodávat. Vše se na trhu koná pod přísným dohledem inspektora trhu.

Možná se ptáte: „A kde vůbec ten trh navštívit?“ Je to správná otázka, sýrové trhy se konají na náměstí Jan van Nieuwenhuizen. Každoročně se zde koná 8 ranních trhů a jeden krásný osvícení večerní trh s velkým množství produktů. Sýrové trhy zajišťují nekomerční a neprofesionální organizace s více než devadesáti dobrovolníky.

Severní Holandsko, kde leží i město proslulé sýrem, je nizozemskou provincií a rozkládá se na severozápadě země. Hlavním městem je Haarlem, avšak nachází se zde velmi populární město jako Amsterdam, Hilversum, Alkmaar, Zaandam, Hoorn a také neodmyslitelný Edam. Tato oblasti nabízí také skvělé ubytovací zařízení, které uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Najdete zde jak levné hotely, tak i luxusní hotelové komplexy. Severní Holandsko je omýváno Severním mořem a také sem patří jezero IJsselmeer. Tak neváhejte a vydejte se nejen do Holandska, ale také na večerní sýrový trh, je to neobyčejný zážitek.