Wroclaw

Wroclaw

Wroclaw (nebo také Vratislav) je čtvrté největší město Polska. Leží na jihozápadě země, žije zde kolem 633 000 obyvatel a zabírá kolem 293 km2. Nachází se při soutoku řek Odry, Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy . Město se skládá z 12 ostrovů a vede přes něj na 30 mostů.

První písemná zmínka o Wroclawi sahá do roku 1000, z kterého existuje záznam od kronikáře a biskupa Dětmara z Merseburku. V té době zde bylo založeno biskupství v rámci fungování polské církevní provincie. Město je pravděpodobně pojmenováno po českém knížeti Vratislavu I, který ho měl údajně v 9. století založit. Wroclaw je také historické hlavní město Slezka, ale několik století tu žili ve velkém počtu také Němci. Ti však byli po 2. světové válce vyhnáni a vystřídali je Poláci pro změnu vyhnaní z ukrajinského Lvova. Stopy Lvova jsou k vidění na mnoha místech Wroclawi. Parky často zdobí sochy z lvovských parků a pozoruhodné je zejména panorama Raclawické bitvy z roku 1794, při které Poláci porazili Rusy. Má 114 x 15 metrů a najdete ho v Národním muzeu ve Wroclavi. Symbolem města je rozlehlá goticko-renesanční radnice na honosném náměstí Rynek, na kterém se koná zejména v letních měsících mnoho kulturních akcí. V radnici je také Muzeum měšťanského umění. Kousek od Rynku se nachází malebné malé Solné náměstí.

Nejstarší částí města je Tumský ostrov, zde před tisíci lety stávalo první opevněné slovanské hradiště. Dodnes zde najdeme ty nejstarší kostely v Polsku, které nepodlehly ani vpádu Mongolů ve 13. století. Vidět zde můžete kostel svatého Martina, dvojkostel – svatého Bartoloměje a svatého Kříže, před kterým se nachází socha svatého Jana Nepomuckého z 18. století. Nedaleko odtud je 100 metrů vysoká gotická katedrála svatého Jana Křtitele. Její jedinečnost spočívá v tom, je má největší varhany v Polsku a také největší počet vitráží.

Wroclaw je také významné studijní město. Chloubou města je proto noblesní barokní budova Leopoldovy univerzity. Pýchou moderní architektury je wroclawské výstaviště architekta Maxe Berga. Tato betonová stavba vznikala v letech 1910 až 1913 a od roku 2006 je zapsána na Seznamu světových památek UNESCO. Jedinečný dojem ze stavby umocňuje přilehlá velká fontána. Dalším dílem moderní architektury, která rovněž stojí za zmínku je obchodní dům Renoma z meziválečného období. Dodnes je toto místo rájem všech, kdo rádi nakupují.

Co se týká místní veřejné dopravy, tak zde jezdí 62 denních a 13 nočních autobusových linek a 13 tramvajových spojů. Přepravovat se můžete na jednorázovou nebo časovou jízdenku. Zakoupit se dají v označených prodejnách, automatech na stanicích a také v terminálech ve vozidlech, které přijímají i platební karty.