Krakow

Krakov je město ležící v jižní části Polska a rozkládá se v historické zemi Malopolsku. Jedná se o druhé nejlidnatější město ležící na území Polska. Krakovem protéká řeka Visla. Po staletí se jednalo o hlavní město Polska, sídlo králů, malířů a velkých umělců z celého světa. Díky nim se také město proslavilo a nabízí bohaté dědictví zahrnující jedinečné historické památky, které odrážejí nejdůležitější okamžiky v evropské kultuře.  Krakov je rozdělen na 18 městských částí, které jsou označené římskými číslicemi.

Ročně do Krakova zavítá tisíce turistů ze všech koutů světa a tato oblast Polska jim má skutečně co nabídnout. Ve městě se nachází královský hrad v renesančním stylu, gotická bazilika Sv. Mary, historické pavilony Cloth Hall, bývalé samostatné židovské město Kazimierz a mnoho dalších. Nechte se sami překvapit místními významnými památkami.

Město hraje velmi důležitou roli v administrativě a díky bohaté historii představuje syntézu všech věcí spojující tradice s moderností. Krakov vám dále nabízí zvláštní atmosféru, krásné a ta jemné uličky Starého města a Kazimierz. Najdete zde vše, co potřebujete a uniknete ze stereotypního každodenního života. Galerie, výstavy, kavárny, restaurace a hospody – to vše je nedílnou součástí návštěvy Krakova. Představujeme vám pouze malou část toho, co můžete zažít ve velmi oblíbené destinaci. Jedná se nejen o kulturní centrum, ale nelze si nevšimnout velkého počtu univerzit, z nichž je velmi známá Jagellonská univerzita či Technická univerzita v Krakově.

Krakov leží v oblasti mírného klimatického pásma. Změny počasí jsou zde časté v důsledku střetu vlhkého vzduchu přicházející od Atlantského oceánu a suchého vzduchu přicházející z východu. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 6 °c až 10 °C. Nejteplejším měsícem je červenec a naopak nechladnější měsíc je podobně jako u nás leden. Vítr vanoucí ze západu přináší zejména v létě mnoho srážek. V zimě se setkáte spíše s východním větrem, který množství srážek reguluje.

Krajina a geologická struktura je různorodá, a to jak v Krakově, tak i jeho okolí. V mnoha oblastech se může člověk setkat s malebnými krasovými jevy, jež vznikly z jurského vápence. V severovýchodní části se nacházejí úrodné sprašové jíly a směrem na jih od Visly jsou oblasti hlinitých pískovců.

Oficiálním jazykem je polština, která se v některých věcech podobá češtině či slovenštině. Pokud se však vydáváte do Krakova a neumíte polsky, nevěšte hlavu, protože se zde domluvíte i anglicky, německy a dokonce i francouzsky.

Krakov se stal rodným městem mnoha slavných osobností, mezi které patřil polský kníže Boleslav III. Křivoústý, malíř Jan Matejko či anglický etnolog a sociolog Bronislaw Malinowski.

Zavítejte do Krakova a poznejte krásnou oblast, jež nabízí mnohem více, než si dokážete představit.