Letecký seriál II. Pařížská letiště

CC by Jan van der Crabben, Wikimedia commons
CC by Jan van der Crabben, Wikimedia

Dalším dílem našeho seriálu o nízkonákladovém létání a evropských letištích pokračujeme jedním z nejvíce atraktivních a nejvíce navštěvovaných evropských měst Paříží. V Paříži najdete celkem 3 letiště z nichž všechny jsou využívány pro nízkonákladové létání. Z České republiky se však zatím dostanete pouze na 2. Začneme proto těmito dvěmi.

Letiště Paris – Charles De Gaulle

Letiště Charles De Gaulle mezinárodní označení (CDG nebo PAR) je v současné době jedním z nejvýznamnějších letišť nejen v Paříži, ale v celé Francii. Najdete ho 25 kilometrů jižně od Paříže a nejdete zde veškeré zázemí hodné významného mezinárodního letiště. Z České republiky se na letiště CDG dostanete v současné době s leteckou společnosti SmartWings nebo např. Easy Jet. Jak se dopravit do centra Paříže? Na výběr máte hned z několika variant. Pokud plánujete cestovat po okolí nebo mimo Paříž je možné si vybrat z široké nabídky mezinárodních i místních půjčoven automobilů. Druhou variantou je využití služeb Taxi (Alpha Taxi, Suturban Taxi nebo např. ABC Taxis). Hojně využívanou dopravou z letiště Charles De Gaulle je hromadná doprava. Využít můžete rychlovlaku TGV (Regional line RER B) nebo autobusů RoissyBUS (linka 350 a 351) či Notcilien Night busu v přípaě že cestujete v nočních hodinách. Veškeré informace včetně odkazů najdete na oficiálních stránkách letiště Charles De Gaulle. Doporučené hotely a možnost rezervace najdete v našem průvodci po Paříži. Chcete-li koupit letenku nejlevněji a vybrat si přitom ze všech leteckých společností pokračujte zde.

Letiště Paris – Beauvais

Letiště Paris Beauvais je z pařížské „velké trojky“ nejmenší a nejvzdálenější od centra Paříže. Na druhé místo jsme ho zařadili díky tomu, že jej pro své lety využívá nízkonákladová letecká společnosti WizzAir (rezervace letenek), která v současné době poměrně aktivně operuje na českém trhu. Vzhledem k velikosti letiště, které bylo původně určené pro propojení Paříže s blízkým okolím, lze očekávat o něco slabší vybavení a servis na letišti. Pro nízkonákladové cestování však plně postačuje. Letiště leží 85 km severně od Paříže a s ohledem na tuto vzálenost se musí počítat i s vyššími náklady na dopravu do centra Paříže. Kromě taxíků lze samozřejmě využít hromadné dopravy – v případě letiště Paris Beauvais kyvadlového busu na zastávku Paris-Porte Maillot. Na stejnou zastávku jezdí autobusy společnosti Liaison bus. Samozřejmostí je nabídka mezinárodních půjčoven automobilů. Veškeré podstatné informace najdete na oficiálních stránkách letiště Beauvais.

Letiště Paris – Orly

Posledním letištěm, které si v tomto článku představíme je Letiště Paris Orly, mezinárodní zkratka ORY. Pro Paříž i celou Francii velice významné letiště, které je pouhých 13 km od centra Paříže jižním směrem. V současné době je využíváno nejen pro dálkové mezinárodní lety, ale také pro evropské nízkonákladové lety, kterých je v současné době téměř 300 týdně. Co se týče dopravy z České republiky na toto letiště, v současné době je pro lety z ČR velmi málo využívané. Častějí na Letiště Paris Orly narazíte při letech z německých letišť či Vídně. Jak se dostat do centra? Doprava do centrální Paříže je vzhledem k blízkosti poměrně snadná. Kromě klasických možností – půjčoven aut či taxi, je samozřejmostí hromadná doprava. Vlakem se dostanete buď na Gare d’Austerlitz společností ADP Shuttle. Na stanici Anthony Station (RER line B) vás doveze Orlyval airport. Na mnoho stanic po celé Paříži Vás pak z Letiště Paris Orly doveze například Orlybus airport, Jetbus airport a další. Veškeré informace a jízdní řády najdete opět na oficiálních stránkách letiště.

Rezervace letenek (nejen) do Paříže

Rezervace ubytování a doporučené hotely v Paříži