Palma de Mallorca, slunce, moře i památky v jednom

Katedrála v Palmě de Mallorca
Katedrála v Palmě de Mallorca

Máte rádi léto, zábavu, moře a nádherné památky? Pak jste narazili na ten správný článek. Nenašel by se snad nikdo, kdo ještě nikdy neslyšel o baleárském ostrově Mallorca. Statísíce čechů zde již dokonce byli, ale jen nevelká část si kousek po kousku prohlédla nádherné hlavní město Palma de Mallorca. Palma de Mallorca je nejen nejvýznamějším přístavem, ale také hlavním městem ostrova Mallorca ve Středozemním moři. Jedná se o hlavní autonomní společenství Baleáry ve Španělsku. Díky své poloze na jižním pobřeží ostrova v Zátoce Palem je Palma de Mallorca velmi oblíbená mezi turisty.

Město se vyznačuje středomořským podnebím, kdy jsou léta suchá a horká a začínají v květnu a končí až na konci října. Naopak zima je poměrně mírná, avšak deštivá. Teploty obecně neklesají pod 10 °C. Nejlepším měsícem pro navštívení Palmy de Mallorca je srpen, což je nejteplejší měsíc s nejméně srážkami. Palma de Mallorca je město kontrastů a nabízí svým návštěvníkům staré budovy v kombinaci s novými. Vše je vyzdobeno palmami, jež lemují téměř každou ulici. Vstoupíte-li do historické části města, máte jedinečnou možnost zhlédnout masivní gotickou katedrálu. Tato monumentální budova byla stavěna celých 300 let a její výstavbu zahájil kolem roku 1229 král Jauman I. Příjemnou procházku si užijete bočními uličkami lemující katedrálu. Máte možnost poznat unikátní španělský rytmus a styl.

Turisty přiláká i stará čtvrť, což je uspěchané místo charakteristické dlážděnými ulicemi a cestami lemovanými stromy. Nachází se zde celá řada módních butiků, což jistě ocení milovníci nakupování. Místní atmosféru lidé poznají z rychlosti chůze a pamatujte si, že během sezóny se na tomto místě nedočkáte ani jednoho tichého místa. Skoro na každém rohu staré čtvrti stojí kostely, z nichž většina sloužila jako židovské chrámy. Většina synagog a mešit byla však po dobytí Mallorcy Jaumem I. přeměněna na křesťanské kostely anebo zničena. Palma de Mallorca se může pyšnit vlastními trhy a obchody, stejně jako celá řada dalších středozemských destinací. Jestliže se tedy zamýšlíte vydat se na místní trhy, běžte raději o něco dříve, protože před jedenáctou hodinou byste uvízli v dlouhých řadách či frontách – zácpy jsou na denním pořádku. Odpočinout si a na oběd si můžete zajít na Calle Apuntadores, což je ulice proslavená svými bary, kavárnami a skvělými restauracemi.

Z nejvýznamnějších památek můžete navštívit katedrálu La Seo, což je dominanta města. Jedná se o pozdně gotickou katedrálu ze třináctého století, jež byla postavena na důkaz vítězství křesťanství. Dokončení stavby proběhlo v sedmnáctém století. Palma de Mallorca se touto katedrálou může po právu pyšnit, protože je zařazena mezi pět nejkrásnějších katedrál ve Španělsku. Stavba byla postavena ze žlutého mallorského pískovce ze Santanyí. Mnohdy je nazývána „katedrála světla a prostoru“ díky nádhernému proslunění. Další pamětihodností ve městě je Almuaina, což je bývalý arabský alcázar, později rezidence aragonských králů. V současné době se jedná o úřední sídlo španělského krále Juana Carlose. Elegantní kruhová stavba Castillo Bellveder je charakteristická strohými zdmi a světlým nádvořím. Ve městě je proslulá i námořní burza, jejíž stavba probíhala v letech 1426 až 1451. Představuje mistrovské dílo Guillerma Sagreryho. Dominuje velkými, bohatě zdobenými gotickými okny a nabízí návštěvníkům výstavy starého a moderního umění. Památky jsou v noci nádherně osvícené, čímž přitahují pozornost i během noci.

Nedaleko na východ od hlavního města Palma de Mallorca se rozprostírá pláž v letovisku Can Pastilla, jedna z nejnavštěvovanějších pláží na ostrově. Palma de Mallorca nabízí celou řadu ubytovacích zařízení, ať už patříte mezi obyčejné turisty či náročnou klientelu. Luxusně vybavené hotely jsou samozřejmostí a nemusíte se bát, že byste si nevybrali. Tak neváhejte a vydejte se do města snů, splní se vám to, o čem jste celou dobu snili.

Vřele doporučujeme navšívit Mallorcu bez cestovní kanceláře. V letních měsících sem totiž létá řada charterových linek za velice příznivé ceny. Letenku můžete rezervovat přímo prostřednictvím portálu Poznávej.eu. Co se týče ubytování, vůbec nemějte strach, díky velké konkurenci jsou nabídky velice cenové příznivé, obzvláště pokud letenku rezervujete v dostatčeném předstihu či na poslední chvíli. Nejširší nabídku hotelů na Mallorce Vám poskytne největší rezervační portál – Booking.com. Můžete rovněž využít vyhledávače ubytování na portálu Poznávej.eu