Kypr v lednu..

.. u moře jaro, na horách zima..

To je typický obrázek ledna na Kypru, který ideální destinací chcete-li si užít předčasně jara
a zároveň si užít oblíbené zimní sporty. Největší lyžařskou oblastí je pohoří Troodos, jehož nejvyšším vrcholem je Chionistra. Toto tradiční jméno pro Mount Olympus znamená „sněhem pokrytý“. Na jeho svazích jsou celkem čtyři hlavní sjezdovky – na jižním svahu Sun Valley 1 neboli Afrodita je vhodná pro začátečníky, Sun Valley 2 –Hermes- pro mírně pokročilé. Severní svahy nabízejí dvě sjezdovky pro zkušené lyžaře – Dia a Heru. Kyperský lyžařský klub zde provozuje šest vleků v alpské kvalitě v rozsahu 100- 500 metrů. Ani běžkaři nepřijdou na Kypru zkrátka, 2 okruhy na jižních svazích , čtyřkilometrový a osmikilometrový, nabízejí nádherné výhledy do okolní krajiny. V plánu je i vybudování snowboardového parku. Samozřejmostí je i nabízený servis, protože lyže můžete nechat doma – veškeré vybavení si můžete vypůjčit v lyžařském centru v Sun Valley, kde vám zajistí i instruktory či horské vůdce.

A jak je u moře? Možná ještě není na koupání, ale Mezinárodní novoroční regata jistě přitáhne do maríny v Limassolu hodně diváků, stejně jako tematické vycházky a výlety. V Larnace se můžete na pěší vycházce seznámit s historií města a rolí moře pro jeho rozvoj, Agia Napa a moře je téma autobusového zájezdu.
Vyvrcholením zimní sezony je však na začátku února Karneval. Deset dní tradičních slavností má svůj pevný řád již od nepaměti a oslava jídla, pití, tance, zpěvu a veselých masek začíná přesně před padesátidenním velikonočním půstem. První týden se jmenuje „masový“, kdy je povoleno jíst maso, druhý týden je „sýrový“ ,kdy se jí jen mléčné výrobky, takže toto období je i zajímavou sondou do kyperské gastronomie. Vlastní karnevalové slavnosti začínají příchodem krále karnevalu do města – letos 4.února a vrcholí velkým karnevalovým průvodem masek s alegorickými vozy 14. února v Limassolu a 13.února v Pafosu. Karnevalem žijí všichni a pro návštěvníky Kypru je skutečným zážitkem.

Zdroj: Kyperská organizace cestovního ruchu