Amsterdam

Autor: MorBCN, Flickr.com
Autor: MorBCN, Flickr.com

Pohled do mapy města ukazuje, že je v centru téměř tolik kanálů jako ulic. Zatímco většina ulic vypadá spíše jako aleje – krátké a úzké, tak kanály jsou mnohem širší. Z tohoto důvodu nejezdí obyvatelé po městě autem, je jednodušší jet lodí nebo tramvají. Nehledě na to, jsou jízdní kola v Amsterdamu nejpopulárnější a nejpraktičtější způsob přepravy. Ale objevovat krásy tohoto města pěšky je taktéž nezapomenutelným zážitkem.

Amsterdam, se svými charakteristickými kanály obklopený úzkými, nízkými ,  atypicky tvarovanými domy ze 17. století, je beze sporu jedno z nejpůvabnějších hlavních měst v Evropě.  Město nabízí vyjížďky na lodích, nákupy v malých obchůdcích nabízejících osobní přístup či návštěvy proslulých coffee shopů. I přes bohatý kulturní život a velký nabídku zábavy si Amsterdam zachovalo maloměstský nádech.

Úzké domy ze 17. století mají velká okna ve výšce očí, takže můžete vidět mnohem více než nádherné fasády. Některé oblasti, které zaručeně stojí za návštěvu, jsou:

  • Dam square – náměstí Dam square bylo spolu s Koninkijk Paleis (Královský palác) postaveno v roce 1665
  • Niuewe Kerk (Nový kostel) – byl postaven v 15. století
  • Oudue Kerk (Starý kostel) – existence starého kostela, nejstarší budovy města, se datuje od roku 1302. Kostel se nachází na nejstarší amsterdamské ulici, Warmoesstraatu

Je pravda, že se můžete v Amsterdamu snadno ztratit díky ulicím obtočených jako vlákna v pavučině. Ale je to nádherné místo ke ztracení. Nádherné fasády domů, prodejci tulipánů, pouliční muzikanti atd. Procházka mezi Central Station a Vondel parkem je zábava sama o sobě. Ve město se nachází množství moderních restaurací a barů v lokalitách jako Jordaan, De Pijp, Leidseplein atd. V součastném Amsterdamu jsou oblíbené koktejly v některém z místních barů.