Stockholm

Stockholm je hlavní město Švédska a nachází se mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Jedná se o velmi důležité obchodní a průmyslové centrum celého státu. Město je sídlem švédské vlády a parlamentu, dále i hlavy státu, jímž je král. Stockholm je rozložen na celkem čtrnácti ostrovech. Více jak 30 % plochy města se skládá z vodních toků, čímž získává čerstvý vzduch a někdy je Stockholm díky této skutečnosti nazýván „plíce evropských hlavních měst.“

Staré město je zachovalé již několik staletí a nachází se zde hotely, bary, restaurace a prosperující obchody. Moderní město vám nabízí eleganci a inovativní design, díky němuž se stalo nejen hlavní město, ale i celý stát proslulým. Ve Stockholmu se rozvíjí průmyslová odvětví, jako je informační technologie a výpočetní technika, dále zde sídlí mnoho předních světových společností. Centrum, ale i okraj města je zaplněn obchodními centry.

Historie sahá až do třináctého století a za zakladatele města je považován Birger Jarl, i přesto, že zde byli první osadníci mnohem dříve. Nejdříve existovalo Staré Město, které se následně rozšiřovalo. Dnes je Stockholm prosperující moderní evropské město, které vyzařuje důvěru v síle a schopnostech na vysokých úrovních. Je centrem životního stylu, financí, kultury, společnosti a gastronomie.

Oficiálním jazykem je švédština, která úzce souvisí s dánštinou a norštinou. Angličtina je ale také široce rozšířená. Usadilo se zde také mnoho menšin, jako jsou Laponci, kteří mají vlastní jazyk, jež nesouvisí se švédštinou.

Během zimního období zažijete při návštěvě Stockholmu chladné počasí, ale v létě se naopak setkáte s fantastickým počasím a s příjemnými teplotami. Podnebí je mírné mořské, což znamená, že zimy jsou chladné a léta mírné. Déšť je ve městě typický po celý rok, na což mají vliv zejména hory západního Norska. Nejlepším obdobím pro návštěvu je léto. Dny jsou teplé a můžete si užívat slunečního svitu. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy se denní teplota pohybuje kolem 22 °C, ale někdy klesnou na 13 °C. Nejdeštivějšími měsíci jsou červenec a srpen, ale srážky trvají poměrně krátce.

Stockholm vám nabízí celou řadu historických památek, ale také velmi luxusní ubytovací zařízení. Jestliže plánujete dovolenou v tomto městě, vyberte si ten nejlépe vyhovující hotel, v němž strávíte pohádkovou dovolenou doprovázenou procházkami po ulicích. V současné době nabízí město více jak třináct tisíc hotelových pokojů, ale do budoucna se tento počet navýší. Jedním z nejexkluzivnějších míst k pobytu ve Stockholmu je hotel Berns. Nabízí 65 vybavených pokojů, které mají jedinečný design s nenahraditelnou architekturou.

Navštivte také místní restaurace a ochutnejte švédskou kuchyni, zaručujeme vám, že nebudete litovat. Prolistujte si průvodce a dozvíte se o Stockholmu mnohem více informací, které vám budou při cestě užitečné.