Letecký seriál IV. Blízká německá letiště

CC by herbstkind, Flickr.com
CC by herbstkind, Flickr.com

V dalším díle našeho Leteckého seriálu si představíme letiště blízká českým hranicím, a tedy často využívaná čechy pro dopravu nejen na dovolenou s německými cestovními kancelářemi, ale i na prodloužený eurovíkend či dlouhé cesty za oceán. Prvně se podíváme na letiště Mnichov, následovat budou Norimbert, Lipsko, Drážďany a Erfurt. Zaměříme se kromě základního popisku i na dopravu z České republiky. V příštím díle se podíváme na hlavní německá letiště, sice Frankfurt a Berlín.

Mnichov

Jako první se podíváme na Letiště Franze Josefa Strauße Mnichov (Munich). Jedná se o 2. největší letiště v Německu a velmi často je vyúžíváno pro lety do blízkých destinací či na eurovíkendy. Na letišti najdete 2 terminály z nichž 1. terminál je starší a je využíván společnostmi, které nejsou členy Star Alliance, tedy například British Airwais, ČSA atd. 2. terminál je novější a je využíván členy Star Alliance, a v současné době je významným dopravním uzlem německé Lufthansy. Vzhledem k tomu, že v dneším článku se zaměřujeme spíše na blízká letiště, vhodná pro start Vaší dovolené, budeme se zabývat spíše dopravou na toto letiště z ČR, než na dopravu z letiště do centra města. Nejjednodušší doprava na Letiště Mnichov je osobním automobilem, nejčastěji sem přijedete po dálnici A9 ze směru Regensburg. Vše je s německou preciznstí značené, takže i bez navigace se téměř nelze ztratit. Vzdálenost je přes Plzeň a Rozvadov (nejrychlejší trasa) z Prahy 370 Km. Parkování konzultujte vždy s leteckou společností, či cestovní kanceláří, od které nakupujete zájezd. Dalšími možnostmi jsou vlak či autobus. Možnost autobusu, je čím dál více oblíbená, zejména proto, že na letiště Mnichov pravidelně zajíždí linka společnosti Student Agency.

Pokud plánujete cestu do centra Mnichova, samozřejmě můžete využít služeb četných půjčoven automobilů, taxíků, či hromadné dopravy. Do centra Mnichova se dostanete vlakem s označením S1 na stanici Ostbahnhof, S8 na stanici Herrsching. Samozřejmostí jsou vynikající služby letiště počínající na směnárně, půjčovně automobilů, ubytovacích možností, přes úschovnu zavazadel a dětský kotek až po přebalovací místnost. Nízkonákladových společností využívajících letiště Mnichov je nespočet. Jde například o Condor, TUIfly, Air Berlin, easyJet, GermanWings a další. Oficiální stránky Letiště Mnichov. Cestujete-li přímo do Mnichova, doporučujeme včasnou rezervaci ubytování. Totéž platí i v případě, že cestujete z letiště Mnichov a chcete zde den před odletem přespat. Nejširší výběr ubytování poblíž letiště s hodnocením ostatních cestujících najdete zde. Letenky nejen z Mnichova ale i z ostatních německých letišť zarezervujete za nejnižší možnou cenu zde.

Norimberk

Stejně tak jako Mnichov, je i letiště v Norimberku velmi oblíbeným pro odlety a přílety na prodloužené eurovíkendy. Zároveň je však velmi často využíváno čechy pro odlety na dovolené s německými cestovními kancelářemi. Letiště Norimberk má poměrně dlouhou historii, jeho založení je datováno k roku 1955. Mezinárodní zkratka letiště IATA je NUE. Letiště najdete přibližně 5km od Norimberku. Pokud cestujete z České Republiky vězte, že letiště je cca 270 km z Prahy. Na letiště se dostanete opět nejsnadněji osobním automobilem. po dálnici D5 na rozvadov a pak dále na Nurnberg. Celou cestu z Prahy byste měli absolvovat přibližně za 3 hodiny cesty. Letiště Norimberk, stejně jako většina velkých německých letišť, nabízí široké možnosti parkování v rozličných cenách. Parkování vždy konzultujte s prodejcem letenek, či cestovní kanceláří. Pro cestu do centra Norimberku, či jiné destinaci můžete využít zapůjčeného automobilu, taxíku či hromadné dopravy. Metrem U2 na hlavní nádraží, autobusy linky 32 a 33. Více informací najdete na oficiální internetové prezentaci letiště Norimberk. Potřebujete-li ubytování poblíž letiště Norimberk, doporučujeme včasnou rezervaci například zde.

Lipsko

Letiště v Lipsku je co do velikosti 12. největším v Německu a využíváno je spíše pro nákladní přepravu. V tomto ohledu je 3. největším německým letištěm. Letectví má v lipsku bohatou historii sahající už do 18. století, kdy se zde vznášely horkovzdušné balóny. Letiště pro provoz letadel je na stejném místě provozováno od 30. let 20. století. Letiště se nachází cca 16 km severozápadně od Lipska. Chystáte-li se na cestu na letiště Lipsko z ČR, vzdálenost je z Prahy přibližne 270 km a časově byste se měli vejít (po dálnici A14) přibližně do 3 a půl hodiny. Vzhledem k tomu, že letiště je využíváno dvěmi městy – Lipsko a Halle jezdí hromadná doprava do obou těchto měst. Využít můžete jak vlaků tak autobusů. Samořejmostí jsou taxíky a možnost zapůjčení automobilu. Více informací o Letišti Lipsko najdete na oficiálních stránkách letiště.

Drážďany

Drážďanské letiště patří co do počtu odbavených cestujících mezi menší německá letiště. Píšeme o něm však zejména pro to, že je poměrně mnoho vyúžívané čechy pro dovolené s německými cestovními kancelářemi. Zároveň je oblíbeným letištěm pro odlety na prodloužené víkendy do (nejen) evrospkých měst. Historie letiště sahá do 40. let 20. století. Posléze bylo letiště využíváno zejména pro budování vzdušných sil nacistického Německa. Do centra Drážďan se dostanete velmi snadno, vzdálenost je totiž pouhých 9 km. Pokud nevyužijete služeb půjčoven automobilů či taxi, uričtě jeďte do centra rychlodráhou S-Bahn, linkou S2. Do centra Drážďan se tak dostanete zhruba za čtvrt hodinu jízdy. Pro úplnost doplníme mezinárodní IATA zkratku DRS a odkaz na oficiální stránky Letiště Drážďany pro zjištění více informací.

Erfurt

Posledním, pro čechy významným, blízkým letištěm, o kterém se v dnešním článku zmíníme je letiště Erfurt (mezinárodní zkratka ERF). Jedná se o menší letiště vzdálené 5 km od města Erfurt. Letiště má k dispozici 2 terminály, odbaví však pouhých 300.000 pasažérů. Vzdálenost z Prahy je přibližně 370 km po dálnici A4. Vydáte-li se do Erfurtu přes Chomutov po mezinárodní silnici 7, vězte, že ušetříte přibližně 40 km ale, časově budete cestovat o 20 minut déle, přibližně 4 hodiny cesty. Parkování konzultujte s cestovní kanceláří, či prodejcem letenek. S největší pradvěpodobností skončíte se svým vozidlem na dlouhodobých parkovištích s cenou přibližně 40 EUR za týden parkování. Jedete-li do centra Erfurtu, využijte taxi, půjčené vozidlo, či hromadnou dopravu. Do centra vás sveze nejlépe tramvaj číslo 4. Oficiální stránky letiště Erfurt.