Kypr navštěvuje stále více Čechů

U Čechů patří Kypr k oblíbeným  cílovým destinacím a  dovolenou u moře jich tady tráví stále víc. Zdá se, že  náš zájem o pobyt u moře neovlivnila ani ekonomická krize, protože na Kypr přijelo v loňském roce o stovky více Čechů.

Možná však stojí za to neomezovat se jen na letní měsíce, i když pro suchozemce je moře určitě to nejlákavější. Jarní sezóna je totiž  v plném proudu, letošní nevyzpytatelná evropská zima se zatím Kypru vyhýbá a na návštěvníky čeká bohatý program. Na profesionální i amatérské sportovce i fanoušky čekají dvě opravdové lahůdky.Tradiční Grand Prix ve sportovní střelbě patří mezi velmi oblíbené akce stejně jako Cyklistický závod Kyprem. Čtyři sta kilometrů napříč ostrovem ve dvou dnech  zaměstná dostatečně profesionály i amatéry, jimž je přístupný, ovšem se změkčenými podmínkami.

Víkend 19.-20.března bude patřit obdivovatelům veteránů. Dvoudenní rallye historických vozů organizuje Asociace přátel historických vozů.

I na jaře pokračuje po celé zemi  sezóna nedělních koncertů, které se často přesouvají  ven – například v Nikosii do ulic starého města. A program čerpá především z domácí hudební tradice.

K největším událostem bude na kulturní scéně patřit bezpochyby světová výstava z děl Joana Miróa. Poprvé bude na Kypru v takovém rozsahu k vidění na 200 obrazů, kreseb a návrhů soch  v nikosijském Městském uměleckém centru. Výstava je darem španělského předsednictví Evropské unie k 50, výročí Kyperské republiky. Další dárek k tomuto významnému výročí si na Kypru dali sami. Město Nikósie spolu s řeckým velvyslanectvím otvírá ve Famagusta Gate výstavu moderního řeckého a kyperského malířství 19. a 20. století.

A do třetice od 19.února do 16. května je možné v Carob Mill navštívit výstavu 130 prací Toulouse –Lautreca z let 1880 až 1910.

A to není vše. Poslední týden v březnu bude patřit nejen filmovému festivalu dokumentárních filmů na téma Pohled na svět., na němž semináře, přednášky, projekce, světová jména lákají nejen odborníky, ale i širokou veřejnost a samozřejmě i zahraniční návštěvníky, ale i jedné z nejpopulárnějších akcí z celého roku – Festivalu Salsy. Ten rozezní  celou Agia Napa a uvede představení světových hvězd, taneční soutěže, dotované cenami i večírky, které budou končit jistě až za svítání.

Je sice před Velikonocemi, kterými hlavní turistická sezóna na Kypru začíná, ale na Kypru vědí jak přilákat své návštěvníky již teď.