Istanbul

Chystáte se do Turecka? Chcete-li poznat co nejvíce z kultury této země a ze stylu života zdejších obyvatel, vydejte se do Istanbulu. Jde o největší turistické město, které je přezdívané „Branou Orientu“.

O Istanbulu

Istanbul se rozkládá na ploše 1 830,92 km2. Rozprostírá se na dvou kontinentech. Více památek najdete v evropské části. Kontinenty jsou od sebe oddělené Bosporskou úžinou.  Z historie známe město pod názvy Konstantinopol, Byzantion či Cařihrad. Žije zde přes 11 milionů obyvatel a hustota zalidnění činí 6211 obyv./km2. Istanbul má vlastní systém městské dopravy. Najdete tu rozsáhlou síť autobusů, tramvají atd.

Pobyt v Istanbulu

Istanbul láká mnoho turistů. Jde totiž o město se zajímavou minulostí. Dříve šlo o centrum Východořímské říše, později také Osmanské říše. Původně mělo jít o hlavní město Turecka.

Poznáte tu směsici různých lidí s rozmanitými zvyky a tradicemi. Žije zde totiž mnoho národností. Celkově toto velké město pulzuje životem.
Máte rádi historické památky? K navštívení jich tu je mnoho. Pojďme si ve stručnosti představit alespoň ty nejvýznamnější:

  • Konstantinův sloup: Setkáte se s ním také pod názvem Čemberlitaš. Jde o nejstarší stavbu ve městě. Pochází z roku 330. Konstantinův sloup byl postavený při příležitosti povýšení Istanbulu na hlavní město.
  • Hagia Sophia: Představuje chrám Boží moudrosti. Je to jedna z dominant Instanbulu. Dnes v něm najdeme muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnout křesťanské i muslimské prvky.
  • Modrá mešita: Najdete ji v blízkosti Hagia Sophia. Objednal si ji sám sultán. Měla svou honosností předčít chrám Hagia Sophia. Má šest zlatých minaretů. Svůj přívlastek „modrá“ získala mešita podle interiéru.
  • Archeologické muzeum: Muzeum si nenechte ujít, především pokud se zajímáte o antické umění. Je zde jeho významná sbírka. Najdete tu i sarkofág z roku 310 př.n.l. či sochu Alexandra Velikého.
  • Hippodrom: Tuto památku najdete ve čtvrti Sultanahmed. Jde o pozůstatky antické památky.
  • Topkapi: Jde o obrovské sídlo sultánů. Sultáni zde žili až do roku 1839.  Sídlo je natolik obrovské, že je obtížné se v něm vyznat.
  • Bazary: Oblíbené jsou také turecké bazary. Nejvýznamnějším je Velký bazar. Připravte se na to, že tu klidně můžete strávit i celý den. Je tu před 4 000 malých krámků. Nejvíce je tu zlatníků. Jinak je sortiment velmi rozmanitý a najdete tu praktiky cokoliv. Dalším významným bazarem je Egyptský bazar. Najdete ho na břehu Bosporu u Galatského mostu. Prodává se tu hlavně sušené ovoce a koření. Významný je také Knižní bazar.