Švýcarská Alpská noc v Čechách

Zdroj: MojeSvycarsko.com
Zdroj: MojeSvycarsko.com

Možná si říkáte, co je to za název titulku. Ale je to tak – Alpská noc připisována Švýcarské federaci se každoročně koná v hlavním městě České republiky. Důvodem je, aby si i lidé, kteří nepreferují cestování, užili zahraniční atmosféry. Patříte mezi milovníky vážné hudby? Pak jste na správných stránkách. Prague Proms a ČNSO vás zavedou do hor – zejména do Alp. Název této noci je odvozen od populární Alpské symfonie, jejímž autorem je Richard Strausse, jenž tento orchestr uvádí často a hlavně rád. Richard Strausse je jednak vynikající skladatel, jednak je jeho hudba strhující a povznešená. Hudba je také srozumitelná, dokonce i pro promenádní publikum, které abonentní koncerty nenavštěvuje. Alpská symfonie bude doprovázena méně známou Pastorální symfonií, která je určená pro alpský roh a orchestry. Jejím autorem se stal Amedův otec, Leopold Mozart. Alpský roh se od toho běžného liší stejně jako Alpy od Krkonoš. Je charakteristický čtyřmetrovou velikostí a používá se zejména v horách jako komunikační prostředek. Diváci se mohou těšit na to, jak specialista zvládne hrát na tento doslova obří nástroj. S alpským rohem se vám představí Ital Carlo Torlontano, který Smetanovu síň promění na okamžik v alpské údolí. Program velkolepého večera bude doplněn předehrou k opeře Vilém Tell Gioachina Rossiniho. Dirigentem koncertu se stane Libor Pešek.

Tato jedinečná událost – Alpská noc – se bude konat 14. července 2010 v 19 hodin. Místem konání se stane Smetanova síň Obecního domu. Zhlédnete zde Český národní symfonický orchestr s bohatým programem, který si užijí i laikové. Koncert vám přiblíží jedinečnou atmosféru Švýcarska.

Švýcarsko je země, která se rozprostírá mezi Bodamským jezerem na severovýchodě, Ženevským jezerem na západě a Horním a Alpským Rýnem na východě. Jedná se o federaci, která má 26 kantonů a celkem 7,4 milionů obyvatel. Země je také členem Rady Evropy, OSN, EFTA, OECD a WTO. Mnoho lidí si Švýcarsko připojuje právě k Alpám. Na tomto území se nachází nejvíce vrcholů, které přesahují hranici čtyř tisíc metrů. V nejvyšších částech hor je zaznamenána nejvyšší koncentrace ledovců v kontinentální Evropě. Švýcarské Alpy zaujímají téměř 13 % povrchu státu, zbytek připadá na plošinu a pohoří Jura, které se rozkládá u severní hranice s Francií. Ve Švýcarsku je klima přechodné mezi oceánským a kontinentálním prouděním. Alpy ovlivňují podnebí a mají na svědomí celou řadu regionálních mikroklimat. Teplota je na horách určena zejména nadmořskou výškou, typem a směrem větrů. Švýcarské Alpy jsou známé také díky bohatým srážkám, což opět záleží na nadmořské výšce. Čím vyšší je nadmořská výška, tím více připadá na dané místo srážek. Průměrně zde spadne 1 000 mm ročně.

Milovníci přírody si přijdou také na své. Jestliže začnete při spodní hranici zasahující do údolí a do nadmořské výšky 1 300 metrů, najdete zde listnaté a smíšené lesy. Ve výšce 1 600 metrů až 2 000 metrů jsou typické smrkové, borovicové či modřínové lesy. Od 2 000 metrů do 2 500 metrů najdeme zejména klečí, rododendrony, mechy a lišejníky. Jestliže se vydáte výš, nad 3 000 metrů, jedná se o sněžné pásmo. V Alpách došlo k vyhubení šelem, jako medvěda, vlka a rysa, proto se zde přemnožily srny, jeleni a také kamzíci. Typickým představitelem Švýcarských Alp je svišť horský, rozšířen je kozorožec a z ptačí říše je zástupcem orel skalní.

Jestliže vás tato slova o Švýcarsku a také Alpské noci zaujala, můžete navštívit nejen koncert v Praze, ale také samotnou zemi, která skrývá mnoho překvapení, památek a přírodních pozoruhodností. Tak neváhejte a kupte si na 14. července lístek do Smetanovy síně a do Prahy.