Bratislava

Bratislava je hlavní město Slovenské republiky a zároveň i jejím největším městem. Protéká tudy řeka Dunaj a město se rozkládá na jejích obou březích. Leží v jihozápadní části státu, a to nedaleko hranic s Maďarskem a Rakouskem. Ve městě sídlí středoevropská centrála Mezinárodní finanční korporace (IFC), což je organizace Světové banky. Bratislava se rozkládá na severozápadě Podunajské nížiny a nedaleko se nachází soutok Moravy s Dunajem. Bratislava představuje jedno z nejvíce teplých měst na celém Slovensku, kdy se průměrná roční teplota pohybuje kolem 9,9 °C. V červenci se teplota vyšplhá k hranici 21 °C a v lednu klesne rtuť teploměru k -1 °C. Průměrně zde spadne za rok 401 mm srážek. Symbolem města je Bratislavský hrad, který je znázorněn čtyřmi věžemi a jedním nádvořím.

Slovensko vstoupilo do Evropské unie v roce 2004 a od této doby se začala mnohem více rozvíjet turistika. I přesto, že se nemůže měřit například s nedalekou Vídní, má Bratislava co nabídnout. Ročně do města zavítá milion turistů, kteří cestují většinou za památkami. Bratislava je na turistice z velké části závislá, a to také pohostinství a místní hotely, jejichž počet se neustále zvyšuje. Čeští turisté jsou ve výhodě, že se Bratislava nachází nedaleko hranic, a proto cestování do sousední země není náročné ani finančně a ani časově. Bratislava je rozdělena na pět okresů, které jsou dále děleny celkově na sedmnáct městských částí. Jednou z nejznámějších částí je Petržalka, která patří mezi nejlidnatější slovenské metropole.

Většina obyvatel Bratislavy vyznávají římskokatolickou církev, a proto se při procházce městem setkáte se spoustou kostelů, které byly vybudovány zejména během devatenáctého století. V roce 2003 bylo město poctěno návštěvou papeže Jana Pavla II., kdy na setkání přišlo více jak dvě stě tisíc lidí.

16632424Platidlem se v roce 2009 stalo euro a oficiálním jazykem je slovenština, která je velmi podobná češtině, a proto není problém místním obyvatelům rozumět. Nemusíte mít tedy strach, že byste se nedomluvili, protože v Bratislavě se setkáte i s mnoha českými příslušníky. Ubytovat se můžete v mnoha hotelích, jejichž hodnocení spočívá v počtu hvězdiček. Navštívit můžete například pětihvězdičkový hotel Tulip House Hotel, který byl postaven v roce 1903 v secesním stylu. Jeho rekonstrukce proběhla v roce 2008 a nachází se v historickém Starém Městě Bratislavy. Nedaleko něj stojí Slovenské národní divadlo, kam se můžete vydat na vynikající představení. Dalším pětihvězdičkovým hotelem se stal Arcadia, který je umístěný v majestátní budově pocházející ze třináctého století. Nabízí vám luxusní ubytování a uspokojí i náročnou klientelu. Vybavení těchto hotelů je nadstandardní, čemuž odpovídají i ceny.

Pokud patříte nejen mezi milovníky památek, ale také mezi příznivce sportu, nepřijdete zkrátka. Hrají se zde různé sporty a konali se zde i významné sportovní akce. V roce 2005 se ve městě odehrávalo finálo Davisova poháru. K nejrozšířenějšímu sportu, jak i v mnoha jiných městech, patří fotbal a Bratislava se může chlubit čtyřmi reprezentujícími týmy. Určitě budete znát ŠK Slovan Bratislava, jehož založení se datuje v roce 1919. Obdiv si zaslouží i další extraligové kluby, jako je FK Inter Bratislava či FC Artmedia Bratislava.

Za zmínku jistě stojí, že Bratislava patří mezi jedny z nejmladších hlavních měst v Evropě i přes svou bohatou historii. Jedná se o politické, obchodní, ekonomické a vzdělávací centrum Slovenska. V Evropě najdete mnoho měst, ale jen minimum z nich má nenahraditelnou atmosféru. Bratislava vám zůstane navždy v paměti. Dokud ji nenavštívíte, tak neuvěříte.