Okolí Vídně

Pokud jste ve Vídni na dovolené a chcete kromě samotného hlavního města zhlédnout i okolí, máme pro vás pár tipů, které byste neměly vynechat. Vydejte se do města termálních pramenů Baden, které je velmi významné. Leží 26 km jižním směrem od Vídně a jeho název je odvozen od jeho vlastností. Baden znamená v překladu koupel. Najdete tu čtyři místa, v nichž termální prameny dosahují teploty 36 °C. První dvě místa představují lázně, které jsou určené pro léčbu a rehabilitaci a zbylé dvě jsou především k zábavě a relaxaci.

50 km jihovýchodně od Vídně se rozkládá jezero tektonického původu nesoucí název Neusiedlersee. Česky jej znáte pod názvem Neziderské jezero. Částí zasahuje i do Maďarska a jeho rozměry činí 33,5 km na délku a 12 km na šířku. Jezero je mělké, o čemž svědčí nejhlubší místa 1,8 metrů. Jedná se o největší jezero v Rakousku dominující mírným podnebím. Byl zde díky zajímavé fauně a flóře vytvořen národní park Neusiedlersee – Seewinkel a v roce 2001 byl zapsaný na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Celoročně otevřené termální koupaliště Römer – Therme zahrnuje dva velké kryté bazény, dva bazény venkovní, vířivky a saunu. Slouží k odreagování a relaxaci po náročném dni stráveném prohlížením města. Velmi zajímavé je město Melk, v němž vás zaujme stejnojmenný klášter. Nachází se asi 70 km západně od Vídně a původně se jednalo o hrad a sídlo Leopolda I. Leopold II. tento hrad však věnoval řádu Benediktinů, čímž vznikl klášter. Byla zde založena škola a byly položeny i základy knihovny. Rozsáhlá rekonstrukce celého areálu proběhla v roce 1978.

V neposlední řadě stojí za zmínku malé město ležící na Dunaji severně od Vídně zvané Klosterneuburg. Turistickým lákadlem se stal klášter, který je starý skoro 900 let. Jeho název je stejný jak jméno samotného města. Klášter byl založen Leopoldem III. v roce 1114 a za vlády císaře Karla VI. Došlo k přestavbě budovy v barokním stylu. Inspirací v této době se stal španělský Escorial.