Nákupy ve Vídni

Vídeň nabízí mnoho obchodů, v nichž můžete objevit zajímavé věci ke koupi, avšak někdy budete nemile překvapeni cenou. Většina obchodů nabízí stejný sortiment a ceny jako obchody v České republice. Co se týče potravin, měli byste zvážit, kde je nakupovat, protože jejich ceny v jednotlivých prodejnách se mohou rapidně lišit. Mezi levnější supermarkety patří Lidl, Horef, Plus či Penny Market. Drahé zboží nabízí pak Merkur, mezi jehož sortiment patří zejména potraviny bio. Dalšími drahými supermarkety jsou Billa a Interspar.

Nákupních středisek ve městě moc není, protože obyvatelé se soustředí zejména na menší obchody, na hypermarket zde nenarazíte. Nákupní centra jsou v porovnání s českými nákupními středisky velmi malá. S hledáním trafiky byste si také přinesly hodně práce, protože tisk prodávají zejména pouliční prodejci, kteří zboží nabízí přímo na ulici. Otevírací doba obchodů jistě stojí také za zmínku. Přes týden jsou otevřeny do sedmi, maximálně do půl osmé. Jestliže se vydáte nakupovat v sobotu, počítejte se zavíráním obchodu v pět a v neděli jsou zavřeny úplně. Výjimkou jsou však obchody prodávající suvenýry, ty leží v historickém centru města a jsou otevřeny i v neděli a ve svátcích.

Jediná Billa situovaná na zastávce Praterstern je otevřena i v neděli od 6:00 do 21:00 hodin.

Velmi populární Flohmarkt, který je česky nazýván blešák, se koná vedle Naschmarktu v Kettenbrückengasse. Je otevřen každou sobotu od 6:30 do 17:00 hodin. Zakoupit zde můžete prakticky cokoliv, ať už hledáte knihy, desky, CD či starožitnosti. Sice se nejedná o velkolepé nákupy, avšak určité stojí za zhlédnutí.

Ulička Kohlmarkt vede přímo k Hofburg a představuje ráj pro všechny milovníky luxusních a drahých věcí. Jedná se o nejdražší uličku ve Vídni a jsou zde umístěné obchody, jako je Georgio Armani, Gucii, Chanel, Diesel či Tommy Hilfiger. Naopak nejdelší ulicí s obchody je Mariahilferstraße, jejíž délka dosahuje čtyř kilometrů. Spojuje historické centrum s nádražím Westbahnhof a koupíte zde prakticky vše, ať už hledáte potraviny, oblečení, boty či šperky. Jsou zde také obchody s elektronikou, nábytkem a výbavou pro domácnost.

Tržiště ležící blízko u centra se nazývá Naschmarkt a jméno je odvozeno od německého slovíčka naschen, které znamená mlsat. Prodejci zde nabízí různé speciality, nejedná se o klasické potraviny. Také zde narazíte na stánky s květinami, ovocem a zelenou. Zakoupit si lze sýry, maso, ryby, ba dokonce i pečivo. Ve svém volném čase můžete navštívit místní restaurace, které nabízí mezinárodní kuchyni. Otevírací doba je od pondělí do pátku od 6:00 do 18:30 hodin a v sobotu je otevřeno do 17:00. Restaurace je možno navštívit až do desíti hodin večer.

Hledáte-li velké nákupní centrum, v němž uspokojíte své touhy po nákupech, navštivte největší centrum ve Vídni Shopping Center Süd. Je situované kousek za městem a dostanete se k němu buď autem anebo tramvají.