Kultura ve Vídni

Vídeň je proslulá kulturou, muzei a galeriemi. K návštěvě je zde celá řada galerií a prohlédnete si prakticky vše, ať už hledáte díla slavných mistrů či moderní umění. Nejznámější galerií města je Albertina. Komplex je tvořen čtyřmi budovami, a to původním palácem, klášterem Augustiniánů, klasickou přístavbou a podzemními prostory. Rekonstrukce probíhala v letech 1998 až 2003. Najdete zde sbírku z roku 1795, která byla založena vévodou Albertem von Sachsen-Teschenem. Obsahuje 45 tisíc obrazů, 35 tisíc knih a 25 tisíc plánů a modelů.

Muzea a kulturní stánky ve výstavních palácích
Muzea a kulturní stánky ve výstavních palácích

Další galerií je Secession umístěná v bílé budově zdobené zlatou kopulí. Zhlédnete zde díla rakouských umělců, jako je Gustav Klimta či Egon Schieley. Technické muzeum v Marianhilferstraße nabízí podívanou na technické exponáty a předměty, které se vztahují k vědě a poznání.

Jestliže se chcete večer vydat za kulturou, správnou volbou jsou vídeňská muzea. Samozřejmostí by měla být při návštěvě Vídně i zhlédnutí opery například ve Staatsoper, přičemž i samotná prohlídka budovy je neuvěřitelný zážitek. Opery nabízí také Volksoper a jedná se o druhé nejvýznamnější hudební divadlo ve Vídni. Stavba budovy byla dokončena v roce 1989 a navrhl ji stavitel Franz von Krauß a Alexandr Graf. Původně se zde hrály klasická činoherní představení, avšak od roku 1903 nastoupily opery a operety. Volksoper se může chlubit skutečností, že zde měly svou premiéru významené opery, jako například Tosca a Salome od Mozarta. Kapacita divadla je pro 1400 diváků a cena vstupenky začíná na 1,5 euro.

Jestliže preferujete raději klasická dramatické činohry, poslouží vám divadlo Burgtheater, které bylo založeno císařem Josefem II. v roce 1776. Tehdy se jednalo pouze o Dvorní divadlo a k jeho rozšíření došlo v roce 1874. Nachází se na Ringstraße a navrhli ji architekti Carl von Hasenauer a Gotfried Sempere. Stavba je v renesančním stylu a interiér je však zdoben ve stylu francouzského baroka. Po jeho vyhoření roku 1945 došlo ke znovuobnovení a provoz byl zahájen až v roce 1955.

Příznivci Mozarta a Strausse ocení pravidelné koncerty v Kursalonu. Původně se mělo jednat o místo relaxace, avšak v současnosti slouží jako centrum kultury a společenských akcí. Budova je situovány v centru Vídně ve Stadtparku a jeho stavba byla dokončena v roce 1867, přičemž se jeho autorem stal Johann Garben. Kursalon dominuje italskou renesancí a měl sloužit k léčebným a relaxačním účelům. První koncert se zde konal v roce 1868 a jednalo se o koncert Johanna Strausse.