Co navštívit ve Vídni

Oblíbený dopravní prostředek ve Vídni
Oblíbený dopravní prostředek ve Vídni

Prater je zábavný park založený Josefem II. v roce 1766. Zábavu si užijí nejen malí, ale i velcí. První atrakce zde vznikly až v 19. století. Nejvýznamnější atrakcí se stalo rozsáhlé 64 metrové ruské kolo zvané Wiener Riesenrad. Jeho provoz byl zahájen v roce 1897. Nejprve nabízel kapacitu třiceti kabinek, ale v roce 1945 byla snížena na polovinu. Máte z něj krásný výhled na celou Vídeň a určitě stojí za podívanou. Lze si objednat i kabinku pro romantickou večeři. Vstup do Prateru je zdarma, zpoplatněny jsou pouze jednotlivé atrakce. Ceny se pohybují kolem 2,5 až 5 euro. Vídeňský zábavný park je otevřen od poloviny března do konce října až do jedné hodiny v noci. V současnosti si návštěvníci mohou užívat více jak 250 atrakcí, ať už hledáte kolotoče či horské dráhy.

Hofburg, císařský palác, byl sídlem císařů a v současnosti má zde kancelář rakouský prezident. Velkolepá budova láká návštěvníky k prohlídce. Mimo kanceláře se zde nachází muzeum Sisi zahrnující prohlídku šesti císařských apartmánů. Ty sloužili císaři Franzi Josefovi a jeho ženě Alžbětě, která byla přezdívána Sisi, od toho i název samotného muzea. V nejstarší části Hofburgu je umístěna klenotnice, kterou tvoří celkem dvacet místností. Spatříte zde například císařskou korunu Svaté říše Římské pocházející z roku 10. století. Mezi další části paláce patří stříbrná komnata, španělská dvorní jezdecká škola, rakouská národní knihovna, muzeum Efezu se sochami a plastiky, zahrada Volksgarten a Burggaten.

Schonnbrun
Schonbrunn

Velkolepou podívanou představuje zámek Schönbrunn. V minulosti se jednalo o císařský letohrádek a bylo to místo pobytu císařovny Sisi. Mimo samotnou budovu můžete oceňovat pozoruhodný park, navštivte také zoologickou zahradu. Zámek dominuje celkem 1441 místnostmi, z čehož je návštěvníkům zpřístupněno pouze 40 místností. Zámek lze navštívit během celého roku a lze si vybrat z prohlídky Imperial Tour zahrnující 22 místností či Grand Tour, která zahrnuje všech 40 pokojů. Monumentální kašna umístěná v zahradě nese název Neptunbrunnen a podle legendy zkrásní ten, kdo se z ní napije. Součástí parku je zoologická zahrada, jež je nejstarší zoo na světě. Založil ji František I. v roce 1752 a i přesto, že se nejedná o rozsáhlou zoologickou zahradu, zhlédnete zde plno zajímavých zvířat. Budete se bavit jak vy, tak vaše ratolesti. Nechybí zde tučňáci, lachtani, kočkovité šelmy, papoušci a další zvířata. Po prohlídce se můžete vydat do bludné zahrady Irrgarten umístěné ihned vedle zoo. Zajímavé jsou dlaždice hrající melodii, křivá zrcadla a tři labyrinty. Palmový skleník je komplex zahrnující tři skleněné budovy. Jedná se o největší stavbu svého druhu v celé Evropě, a proto je velmi navštěvována.

Gotická katedrála Stephandsdom je situovaná ve středu stejnojmenného náměstí. Zabírá jeho převážnou plochu. Stavba katedrály začala již ve 12. století, přičemž byl kostel v roce 1147 vysvěcen a během dalších let byl stále dostavován, až z něj vznikla tato monumentální stavba. Na první pohled vám připomene chrám Sv. Víta, přičemž podobnost není náhodná. Původní projekty katedrály zahrnovaly i dvě vysoké věže, ale stačila se dokončit pouze jižní. Gotická stavba vysoká 107 metrů a široká 39 metrů je dominantou celého města. Západní průčelí je tvořeno Obří bránou a dvěma Pohanskými věži sahající do výšky 66 metrů. Jižní věž je vysoká 137 metrů. Rakouský zvon vážící neuvěřitelných 21 tun je umístění v severní nedokončené věži.

Na náměstí Stephanplatz je k vidění i půdorys kaple Máří Magdaleny. Budova byla však v roce 1781 zničena požárem. Půdorys je vyznačen barevnými kameny. Skleněný dům Haas Haus stojí na rohu náměstí s ulicí Graben. Budova je postavena v postmoderním stylu a její stavba byla dokončena v roce 1990. Kritici se však do ní opřeli a uvedli, že se nehodí do historického centra Vídně.