Podzim na německých statcích

Německé statky, Foto: AHK CZ
Německé statky, Foto: AHK DE

Vychutnejte si pár podzimních dní na některém z německých statků. Níže Vám dáme pár tipů kde se nejen výborně najíte, ale také načerpáte tu pravou venkovskou atmosféru.

Kde bydlet a jíst bio na Rujaně

Prostý život a klid v přírodě – to je to, co rekreanti hledají na Rujaně. Některá zařízení na ostrově doplňují zážitek z přírody kulinářskými požitky. Například „Naturparadis Teutenberg“ zve ve dnech 23. až 25. října 2009 na Jablečnou slavnost. Určování druhů pomology (znalci ovoce), grilované pochoutky i bioovoce přímo ze stromu a jablečný punč zaručují zajímavě strávený den v romantickém stoletém ovocném sadu – nejstarší zahradě na ostrově, která byla provozována jako živnost, a v níž jsou pěstovány různé druhy jabloní. Pro relaxační pobyt jsou ideální malé soukromé pokoje nebo miniapartmány (www.natur-paradies.de).

Výběr biopotravin, které jsou vyráběny v tomto regionu, najdete na statku Bisdamitz – například sýr, který má na bývalém zádušním statku Bisdamitz tradici ruční výroby. Zdejší pohostinství nabízí relaxační kulinářský zážitek v podobě polévek, jehněčích specialit, kávy a koláčů – v zimě za velkými okny, v létě v zahradě pod starým bukem u potoka (www.hofgutbisdamitz.de).

Dovolenou můžete strávit i na statku pana Langeho na poloostrobě Lieschow, kde jsou rekreační byty a vozy na seno. Dětem udělá radost ZOO, v níž si mohou pohladit zvířátka, a barevný pomalovaný vůz, a také si mohou zařádit na hradě ze slámy. K zážitkům na statku pana Langeho patří i selský obchod a velká stodola, kde si můžete objednat místní jídlo. (www.bauerlange.de).

Více informací také na: www.ruegen.de

Německé statky, foto: AHK CZ
Německé statky, foto: AHK DE

Bavorské statky zvou na podzim i v zimě

Aktivní dovolenou a zotavení na čerstvém vzduchu celoročně nabízí více než 1.000 statků v Bavorsku. Také na podzim a v zimě zažijí hosté příslovečnou bavorskou pohostinnost, rozmanitost přírody, vlídnost lidí, podzimní zvyky a zimní sportovní možnosti pro celou rodinu. Výlety do podzimně zbarvených lesů nebo túry na běžkách v za sněžené krajině mohou začít přímo za branou dvora.

Děti mají dostatek místa k vyřádění a užijí si na statku zábavu, i když prší a sněží: mohou si hrát na seně nebo trávit svůj čas se zvířaty. Některé statky nabízejí výlety s pochodněmi na salaše s následným douškem něčeho ostrého. Romantici mají možnost podniknout jízdu kočárem nebo projížďku zimní krajinou na saních tažených koňmi. Sdružení Urlaub auf dem Bauernhof in Bayern e.V. usnadňuje plánování pobytu prostřednictvím vyhledávací funkce na portále www.bauernhof-urlaub.com. Ubytování na venkově můžete vyhledávat podle kategorie hvězdiček, regionů a míst, navíc si můžete podrobně vybírat požadované prvky vybavení nebo možností, jak trávit volný čas. Na webové stránce najdete i paušální nabídky statků, například „Podzimní mléčné týdny v Allgäu“, „Čas dýní a kaštanů“ nebo „Týdny sněhových koulí“ na hornobavorských statcích.

Venkovská idyla a kulinářská tradice v Dolním Sasku

Síť, zabývající se gastronomickou kulturou regionu „Labe-Vesera-Severní moře“ – část evropské sítě „Culinary Heritage“ vyznačuje milovníkům tuzemských lahůdek pomocí plaket kulinářskou cestu napříč tímto regionem. Modrá plaketa s bílou kuchařskou čepicí zdobí 15 podniků v rekreační oblasti Altes Land na Labi. Na výrobu, nákup a nabídku produktů jsou kladena přísná kritéria. Stejně důležité je i prostředí typické pro tento region. Kromě výrobců a obchodů na statcích byly vyznamenány i restaurace a kavárny.

Informace: www.regionale-esskultur.de

Německé statky, foto: AHK CZ
Německé statky, foto: AHK DE

Typická vřesovištní ovce, úhoř z jezera Steinhuder Meer nebo zvěřina z Deisteru: typická jídla turistického regionu Hannover. Útulné restaurace a rázovité lokály představuje nová brožura „Regionale Küche genießen“ (Ochutnejte regionální kuchyni), kterou vydal Svaz německých hotelů a restaurací (DEHOGA) a Tourismus Region Hannover e. V. (TRH). Ve více než 50 gastronomických podnicích turistického regionu Hannover je díky krátkým dodavatelským trasám zaručena čerstvost potravin a kuchaři se soustřeďují na používání regionálních produktů.

Informace: www.tourismusregion-hannover.de, www.dehoga.de

Mnoho statků a usedlostí v dolnosaských oblastech se zaměřilo na šetrný turistický ruch. Za slušné a výhodné ceny nabízejí původnost, blízkost venkovského života a servis prováděný s vlídností a pořádně. Do pracovního týmu „Dovolená a volný čas na venkově“ se sdružilo více než 400 rekreačních statků. Jejich nabídka sahá od last minute až po nápady z receptáře selské kuchyně. Vše je přehledně rozděleno podle různých kategorií na webové stránce pracovního týmu.

Informace: www.bauernhofferien.de, www.reiseland-niedersachsen.de

Zdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus