Oravské kulturní léto

FOTO: Slovakia.travel
FOTO: Slovakia.travel

Oravské folklorní léto 2010 patří mezi nejvýznamnější folklorní akce, které jsou pořádány v červenci a v srpnu na Oravě. Jestliže patříte mezi zájemce tradiční kultury, tento folklorní festival vám ji zcela přiblíží. Nabízí jednak aktivity Muzea oravské vesnice, a jednak obecní slavnosti.

Festivalové dění se odehrává 17. a 18. července 2010 v obci Malatiná. Tato obec se rozprostírá na Slovensku v okrese Dolní Kubín. Ale i takzvané Bačovské dny představují další nabídku léta, přičemž se beskydští Goralové sejdou 25. července 2010 v amfiteátru v obci Sihelné, okres Námestovo, na osmnáctých folklorních slavnostech pod Babí horou, které se zde konají každý rok. Tradiční zvyky, písně a také tance z Oravy i z ostatních regionů vám program odhalí 31. července a 1. srpna 2010 na čtvrtých folklorních slavnostech pod Ostrým vrchem v Dlouhé nad Oravou. Nejvýznamnějším festivalem, jenž je součástí Oravského folklorního léta 2010, budou třicáté páté Podroháčské folklorní slavnosti, které můžete navštívit v Zuberci, okres Tvrdošín, a Oravském Bílém Potoku, a to od 6. do 8. srpna 2010. Slavnosti vám nabízí bohatý třídenní program, který nenechá návštěvníka na pospas nudě.

Další z festivalové nabídky je šestnáctý Pltnícký den v Nižné. Kulturně-sportovní program se stavbou a představením vorů na řece Oravě se odehraje 21. srpna 2010. Celé Oravské folklorní léto vyvrcholí v Párnici čtvrtým Párnickým švábkobraním. Akce je spojená s historií a současností dolnooravské obce. Jestliže se zúčastníte této akce, je pro vás připravena ochutnávka tradičních jídel připravovaných z brambor a můžete si dokonce zasoutěžit.

Orava je slovenský region a také historické území, které se dnes rozděluje mezi Žilinský kraj a polské Malopolské vojvodství. Tato oblast je vhodná jak pro milovníky historických památek, tak i pro příznivce turistiky a přírodních krás. Orava se rozprostírá v severní části Slvoenska a nejsevernějším bodem je obec Oravská Polhora. Slovenské území Oravy je charakteristické rozlohou 1661 kilometrů čtverečních a tento region se rozděluje na dvě hlavní části, a to Dolní Orava a Horní Orava. Centrem Dolní Oravy se stalo město Dolní Kubín a hlavními středisky Horní Oravy jsou města Námestovo a Tvrdošín. V severní části se nachází státní hranice, na jihovýchodě jsou situovány Západní Tatry a jih je obehnán Chočskými vrchy. Dominantou regionu je Oravský hrad, který se tyčí v úzkém údolí Oravy nad stejnojmennou řekou. Turistickým centrem se stala Oravská přehrada, která je stále více vyhledávána nejen místními lidmi, ale také zahraničními turisty, jež hledají příjemnou rekreaci.

Navštívit můžete Muzeum oravské vesnice neboli skanzen Zuberec. Je situovaný kolem břehů Studeného potoka a je obklopen přírodními scenériemi, které jsou tvořeny masivními pohořími západních Tater. Muzeum vám přiblíží seskupení charakteristických lidových staveb na ploše o velikosti zhruba dvacet hektarů. Muzeum oravské vesnice je tvořeno pěti architektonickými celky, které zahrnují dolnomoravský rínek se stavbami, domy a hospodské stavby na Zamagurské ulici, goralské lazy zastupující chudobnou část Oravy, mlýnici a vše je završeno cintorínem z patnáctého století. Muzeum je veřejnosti přístupné po celý rok. Za návštěvu v této oblasti jistě stojí Hviezdoslavova hájovna, kde se zrodil velikán slovenské literatury Pavel Országh Hviezdoslav. Svůj volný čas máte možnost strávit v termálním koupališti Meander Park thermal v Západních Tatrách na hranici s Polskem. Vyvěrá zde z hloubky 1611 přírodní termální voda o teplotě 58 °C. Tak neváhejte a vydejte se na slovenskou Oravu.