Restaurace v Římě

Řím – to je město požitkářů, místní lidé nejraději tráví svůj volný čas posezením u dobrého jídla v kruhu rodinném či s partou přátel. Snídani obvykle odbudou espressem či cappuccinem s pečivem („brioche“ či „cornetto“). Zajímavostí je, že v mnoha italských barech je cena kávy dvojí – a to za konzumaci ve stoje a za konzumaci u stolu. Mezi snídaní a obědem je běžné pojíst sendvič („tramezzino“), pizzetu či sladký zákusek („pezzo dolce“). V Římě se obědvá mezi 13.00 a 15.30 (doba kdy jsou mnohé obchody a kostely uzavřené) a oblíbeným místem jsou bary a tratorie s jednochodovou nabídkou za příznivou cenu. Vybírat můžete nejčastěji mezi těstovinami, hlavním jídlem s přílohou či salátem. Příjemným zvykem je dát si kolem 18.00 a 19.00 hodiny v baru či kavárně aperitiv, ke kterému vám obvykle nabídnou z několika druhů snacků a jednohubek. Večeřet se začíná obvykle až po 21.00 hodině a není výjimkou se jít vydatně najíst do restaurace i kolem půlnoci.

Jako předkrm („antipasti“) se podává především: fritované cuketové květy („fiora di zucca“), obalované olivy plněné masem („olive all´ascolana“), bramborové krokety („crocchette di patate“) nebo jakési topinky („bruschette“). Římské charakteristické pokrmy se skládají často z vnitřností a jehněčího masa. Jako příklad uveďme: jehněčí kotlety („scottadito“), vařená volská oháňka s piniovými oříšky a rozinkami („coda alla vacinara“) či telecí rolky se syrovou šunkou a šalvějí („saltimbocca alla romana“). Z ryb se nejvíce připravuje treska („baccalà“), platýs („rombo“) a rejnok („arzilla“). Nejrůznější druhy těstovin se obvykle podávají na tyto způsoby: se sýrem a pepřem („cacio e pepe“), se slaninou a vejcem („alla carbonara“) nebo se slaninou, sýrem pecorino, ostrým peperoncinem a rajčaty („all ́amatriciana“). Místní vydatnou polévkou je hustá polévka z bobů, hrachu, artyčoků a slaniny („pasta e ceci“). A co se týká vína, tak v Římě se pije především to z oblasti Colli Albani a Castelli Romani.

Doporučené rychlé občerstvení v Římě

Forno Marco Roscioli

Známá pekárna s širokou nabídkou nejrůznějšího sladkého i slaného italského pečiva. Vybrané dobroty můžete pojíst vsedě v zadní části prodejny. Adresa je: Via dei Chiavari 34, 00186 Roma.

Doporučené restaurace v Římě

Babette

Prostorná restaurace a bar s velkou zahrádkou, kde si můžete vybrat z pestré nabídky salátů, bruschett, antipast a římských těstovin. Dá se zde také posnídat či v týdnu výhodně poobědvat formou bufetu a v sobotu a neděli zajít na brunch.

http://www.babetteristorante.it/

Margutta Vegetariana

Příjemná vegetariánská restaurace s obědovým bufetem, kde si každý vybere přesně, co se mu líbí nebo co má rád. Ceny jsou zde příznivé a v neděli se zde navíc koná brunch.

http://www.ilmargutta.it/