Okolí Říma

Během pobytu v Římu si však můžete prohlédnout i okolí města. Dvacet kilometrů na východ od Říma leží na kopci město Tivoli. Dostanete se sem autobusem ze stanice Ponte Mammolo anebo vlakem z nádraží Tiburtina. Město je velice oceňované a nachází se zde luxusní vily a domy bohatých rodin. Villa d’Este patří na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o benediktinský klášter z roku 1550, který byl renovovaný do letní vily. Je vyzdoben freskami a vířícími obrazy Correggio, Da Volterra a Perrina del Vaga. Celý komplex je ozdoben renesanční zahradou plnou extravagantních fontán, z nichž jedna je navržena tak, aby volala ptáky. Fontana dell’Organo idraulico napodobuje varhany.  Stejně tak je 5 km za městem fantastická starověká Hadriánova vila, která je také zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Je to spíše vesnice než vila. Jedná se o masivní komplex rozkládající se na ploše o velikosti 120 hektarů.

Otevírací doba pro Hadriánovu vilu zpravidla od 9:00 do 19:00 od dubna do září, od května do srpna je otevírací doba prodloužena do 19:30. Zatímco Villa d’Este je otevřena od 8:30 a zavírá se hodinu před setměním.

Třicet kilometrů jižně od Říma je vzdálené město Frascati. Je významné díky místní katedrále svatého Petra. Byla založena v roce 1598 a jejím architektem se stal Ottaviano Nonni. Obnova fasády proběhla od roku 1696 do 1700. Zvonice po obou stranách byly postaveny až později a kostel má půdorys řeckého kříže. Interiér katedrály byl v roce 1943 zničen, a proto je poměrně holý kromě kaple umístěné napravo.

Dvacet šest kilometrů od Říma se rozkládá město Monterotondo, kde jsou ke zhlédnutí opět památky. Barokní katedrála Duomo dominuje celému městu. Za zmínku stojí určitě i kostel Madonny della Grazie. Palác Orsini je význačný freskami. Ve městě je situované i archeologické muzeum s pozůstatky z Eretum, Crustumerium a Nomentum. Dále si můžete udělat výlet do italského města Formello. Stojí zde kostel San Lorenzo z 10. století, jehož zvonice pochází z 15. století. Její renovace proběhla v roce 1574. Milovníci památek se určitě vyžijí, obléhdnou i kostel San Michele Arcangelo či palác Chigi.

Tak neváhejte a navštivte i okolní města, Itálie pro vás skrývá mnohem víc krásných míst, než si dokážete představit.