Nákupy v Římě

Pro Římany je důležité, aby neustále dobře vypadali, od čehož se odvíjí i nabídka místních kamenných obchodů. Lidé mají tendencí být konzervativní a cítit se pohodlně ve svých šatech. Řím je proto plný obchodů a obchodních center a často na vynikající úrovni. Nabízí spíše elegantní než podivné oblečení, kožené modely, boty a kabelky. V zimě se v obchodech objevují oblečení ze srstí spíše pro starší generaci, avšak mladší generace si oblíbila lemování srstí kolem kapuce.

Řím je typický pro malé obchody, které nabízí většinou jeden typ výrobku, jako jsou rukavice anebo klobouky. Najdete v nich celou řadu modelů, různých barev a tvarů. Ve značkových obchodech jsou prodavači někdy arogantní a tyto prodejny jsou soustředěny v ulicích. V ulici Via Condotti najdete velké značky, jako je Gucci, Max Mara, Valentino, Prada, Louis Vuitton, Salvatore Ferragamo či Giorgio Armani. Obchody jsou poměrně drahé, a proto jestli si nemůžete dovolit nakupování v této avenue, zajděte se podívat v neděli ráno na Porta Portese. Jedná se o prostorné a známé tržiště, kde najdete skutečně všechno. Oblečení za přijatelné ceny lze zakoupit v ulici Via Corso. Velikosti větší než 44 jsou těžko k sehnání a extrémně drahé oblečení může být i dětské. Dobře a levně se dá nakoupit během letních výprodejů, které začínají 15. července.

Určitě stojí za to udělat si výlet do obchodního domu Castel Romano nacházející se nedaleko Říma, v němž je situováno více než 100 značkových obchodů.

Via dei Governo Vecchio je plné malých butiků méně známých návrhářů, dále jsou zde k zakoupení staré oblečení a šperky. Jestliže hledáte bižuterii, navštivte část města Monti, a to zejména ulici Via del Boschetto či Via dei Serpenti. Hledáte-li umění a starožitnosti, zamiřte do Via Margutta, Via del Babuino, Via Giulia či Via dei Branchi. V blízkosti Via San Giovanni se konají bleší trhy Sannio, které jsou otevřeny od 7:30 do 14:00.

V Římě jsou také supermarkety a nákupní centra, z nichž nejstarší je Centro Commerciale Cinecittà Due. Čerstvou zeleninu a ovoce mají v nabídce místní trhy, které jsou od pondělí do soboty otevřeny v otevírací době 7:00 do 13:00 hodin. Odvést si však můžete nejrůznější octy, lanýže a olivové oleje. Velmi známý obchod Castroni tyto lahůdky nabízí. Pro srovnání s našimi cenami: 1 litr mléka stojí kolem 1 eura, těstoviny se dají sehnat od 0,5 eur a ceny jogurtů jsou s našimi cenami srovnatelné.

Dávejte si pozor také na falešné výrobky, které do Říma přináší imigranti. Například tašky Louis Vuitton byly nabízeny za mnohonásobně vyšší ceny, a přitom se jednalo o nepravé výrobky. Jejich nakupování je v Itálii trestné a pokuta se může vyšplhat až na 1000 euro.

Většina obchodů se otevírá kolem osmé hodiny ranní a polední přestávka bývá mezi 12:30 až 16 hodin. Zavírání probíhá kolem 20:00 hodin. Otevírací doba však může být někdy matoucí, protože některé obchody s potravinami jsou ve čtvrtek odpoledne uzavřeny a jiné obchody se nesmějí otevírat dřív než v pondělí odpoledne.