Doprava v Římě

Hromadná doprava
Hromadná doprava

Stanice Termini je hlavním centrem dopravního systému Říma. Ve městě provozuje městskou hromadnou dopravu společnost ATAC, která nabízí velkou flotilu autobusů a tramvají. Síť je složena z více jak 300 autobusových linek a šesti tramvajových linek, které denně jezdí od 5:30 do 24:00. Jezdí však i noční autobusy, ale zastavují jen na vyhraněných autobusových zastávkách. Všechny jízdenky jsou zakoupeny předem a prodávají se buď v trafikách, v metru, nebo v automatech. Jízdenky musí být hned po nastoupení do autobusu či jiného prostředku potvrzeny. Revizoři se však vyskytují výjimečně, ale když vás chytnou, pokuta na místě činí 50 eur, poštou do dvou měsíců je 101 eur. Lze je zkombinovat s tramvají a metrem. Třetí linka metra byla dlouhou dobu odkládána kvůli archeologickým vykopávkám, avšak v roce 2008 její výstavba byla úspěšně zahájena. Metro jezdí pravidelně denně a je poměrně spolehlivé.

Italové mají několik typů jízdenek. Prvním typem je jízdenka B.I.T, která platí po dobu 75 minut a její cena je 1 euro. Druhou jízdenkou je B.I.G s platností 24 hodin za 4 eura. Jízdenku B.T.I s platností 3 dny zakoupíte za 11 euro. Poslední typem je jízdenka C.I.S, která je týdenní a její cena je 16 euro.

Ve městě jsou k dispozici taxíky, které se nacházejí v různých částech Říma. Je doporučeno návštěvníkům používat oficiální žluté a bílé taxíky. Platí se příplatky za každý kus zavazadla a také jsou účtovány příplatky v noci, ve státní svátky a v neděle. Jedná se o finančně náročnou přepravu.

Doprava je v Římě hodně komplikovaná, protože na denním pořádku jsou zácpy, které způsobují zpoždění Italů jezdící do práce. Dají se však vypůjčit automobily u mnoha společností, ale jejich požadavkem je, aby řidič byl starší než 25 let, pokud je mladší, jsou požadovány příplatky. Dále je potřebný platný EU průkaz nebo mezinárodní řidičský průkaz a číslo kreditní karty či hotovost.