Doprava na Krétě

Letecká doprava

Na Krétu se nejsnadněji dopravíte letadlem. Letiště jsou tu celkem tři – v Iráklionu, Chanii a v Sitii. Jejich IATA kódy jsou: Iráklion – HER, Chania – CHQ a Sitia – JSH. Nejmenším a nejnovějším letištěm je Sitia, otevřeno bylo až v roce 2007. Letiště v Iráklionu se nachází 5 kilometru od centra. Letiště Chaniá na poloostrově Akrotíri leží asi 14 kilometrů od centra. Lety z Prahy trvají přibližně tři hodiny. Levné letenky na Krétu nabízí například nízkorozpočtová společnost Smart Wings. Létá jak do Iráklionu, tak i do Chanie. Cena za letenku včetně poplatků je kolem 4000 Kč.

Doprava z letiště

Z letiště Iráklion se do města dostanete autobusem č. 1 z Platìa Eleftherias, spoj jezdí zhruba každých 15 minut. Taxík vás vyjde přibližně na 10 € a v cíli budete za cca 15 minut. Z letiště Chaniá se dostanete rovněž linkovým autobusem, nebo taxíkem. Taxíkem budete v Chanii přibližně za 30 minut, jízda vás vyjde na 12 až 15 €. Další možností jak se dostat z letiště je objednat si předem přistavení nájemného auta.

Hromadná doprava

V letní sezóně jezdí po Krétě značné množství velmi frekventovaných spojů. Jízdné je poměrně levné a linky neopomíjí ani malá městečka a vesnice. Většina autobusů obsluhuje dopravu pouze ve vlastním správním regionu (modré označení). Dopravu mezi Iráklionem a Agios Nikolaos, Chanií, Ierapetrou, Sitií a Réthimnonem zajišťují dálkové autobusy (zelené označení). Například spoj z Iráklionu do Chanie jezdí přibližně každých 30 minut. Cesta trvá 3 hodiny a jízdenka stojí kolem 12 €.
Autobusy jezdí celkem přesně dle jízdních řádů. Ve městě se kupují jízdenky předem v pokladně na nádraží. Pokud chcete přistoupit během cesty, tak vám jízdenku prodá řidič. Stanice autobusových zastávek jsou označené cedulí. Na některých vám řidič zastaví pouze po znamení rukou.