Split

Split je město ležící ve střední Dalmácii na chorvatském pobřeží. Je lemováno Jaderským mořem a jedná se o druhé největší město ležící v Chorvatsku. Jedná se o významné regionální tranzitní centrum a je velmi důležitou spojnicí s okolními jadranskými ostrovy. Split je významný i pro svou turistiku, protože ročně sem zavítá sta tisíce turistů zhlížející místní památky a ležící na pláži. Split je také jedním z nejstarších měst v oblasti a podle předpokladů je starý asi 1700 let. Nicméně nedávné archeologické výzkumy objevily pozůstatky starověké řecké kolonie Aspálathos předpokládají, že je město o několik set let starší.

Split má velmi bohatou historii, která je kapitola sama o sobě, a proto zde zůstala i celá řada významných památek. Diokleciánův palác byl zapsán v roce 1979 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Město má středomořské podnebí, kdy jsou léta horká a suchá, ale zimy jsou také teplé, ale zato vlhké. V červenci dosahuje teplota až k 42 °C, což je nejteplejší měsíc v roce. Průměrné roční srážky činí 806 mm. Vegetace je stále zelená středomořského typu a setkáte se zde se subtropickými rostlinami, jako jsou agávovité rostliny či kaktusy. Rostou jak ve městě, tak i jeho okolí. Kopec Marjan je pokryt rozsáhlým kultivovaným lesem.

Split se může chlubit s 24 základními školami, 23 středními školami a k dispozici mají studenti pět tělocvičen. Splitská univerzita byla založena v roce 1974 a v posledních letech se rozrostla do velké míry. Nyní ji navštěvuje 28 tisíc studentů a je organizovaná ve 12 fakultách. Nyní probíhá stavba nového kampusu a bude dokončena v roce 2012. Nacházet se zde budou všechny fakulty, velké množství studentů, centrum a sportovní hala, sportoviště a univerzitní knihovna.

Ve Splitu se setkáte s velkým množstvím restaurací a vináren. Velmi oblíbenou sklepní vinárnou se stala Enoteka Terra nabízející jedno z nejlepších chorvatských vín. Můžete jej zde ochutnat v chorvatském stylu. Vinárna nabízí i pestrou nabídku pikantních salámů, prsut, což je sušená šunka, ale také jídla naplněná štiplavým istrijským lanýžem. Pokud milujete ryby, nebude problém navštívit rybí restauraci Kod Jože. Je silným uchazečem o titul nejlepší rybí restaurace ve Splitu. Nabízí Konobu, což je tradiční chorvatské bistro a také vynikající pokrmy. Za zkoušku určitě stojí rizoto z mořských plodů či humři. Jedinou nevýhodou je, že v létě je zde nedostatek venkovního posezení. Další restaurace nesoucí název Stelon nabízí jídla od jednoduché pizzy až po těstoviny či jídla na grilu podávaná s lanýži. Stelon vám nabídne vše, na co máte chuť. Krásné prostředí s příjemnou a uvolněnou atmosférou nabízí jedině tato restaurace. Jakmile ji navštívíte, pochopíte, proč je tak oblíbená.

Pokud se vydáváte na dovolenou do tohoto chorvatského města, budete řešit i otázku ubytování. Věřte, že Split vám má co nabídnout. Luxusní hotel Park sídlí v budově pocházející z roku 1920. Tento hotel se opírá o lemovanou terasu s výhledem na Bacvice Bay. Nabízí svým hostům 54 pokojů, krásnou jídelnu, restauraci a malý klub. Le Méridien Lav je hotel, který byl otevřený v roce 2006 a stal se prvním špičkovým ubytováním ve městě. Nabízí 381 pokojů a může se pochlubit bary, restaurací a zařízením pro volný čas. Ceny jsou poměrně vysoké, avšak v tomto hotelu budou uspokojeni i ti nejnáročnější klienti.

Split je bohatý nejen na historii, ale také na kulturu, což se vám určitě zalíbí. Jedná se o významný a důležitý nákladní přístav. Nachází se zde letiště, vlakové nádraží a rozsáhlé autobusové nádraží. Navštivte také místní koupaliště, sportovní střediska, kluby či diskotéky, zaručujeme vám, že nebudete litovat. Užijte si svou dovolenou také na místních oblázkových pláží.