Co navštívit v Madridu

Madrid je město, které vám může co nabídnout. V první řadě bychom vám zmínili botanickou zahradu neboli Jardines Botánicos, která je typická svou dlouhodobou historií. Její slavnostní otevření se konalo roku 1781 a při ceremoniálu byl Karel III. V té době mohli lidé zhlédnout více jak třicet tisíc rostlin. Ale později byla zahrada zanedbávána, čímž poklesl i počet rostlin. Ale v současnosti můžete i tak vidět více než si dokážete představit. Dále pro vás Madrid schovává poklady moderního španělského umění v galerii Centro de Arte Reina Sofía, kde můžete obdivovat i Piccassův obraz Guernica. Původní královský park El Retino byl založen před více než sto lety, kdy byl otevřen veřejnosti. Rozkládá se na sto třiceti hektarech a můžete si zde jak zasportovat, tak užít piknik či se podívat na koncert nejen francouzských zpěváků.

Dominantou a symbolem Madridu je Palacio Real, který byl postaven v 18. století. Na jeho místě dřív stála pevnost, která vyhořela v roce 1734. Prohlídkou palácem můžete pozorovat krásné přepychové sály, z nichž vás nejvíce zaujme jídelna díky excelentní výzdobě. Impozantní podívanou je zbrojnice a porcelánový pokoj. Palác je obléhán náměstím Plaza de la Armería. Máte se skutečně na co těšit, protože palác Palacio Real je desetkrát větší svou rozlohou než londýnský Buckingham Palace. Dále Madrid nabízí podívanou na Monasterio de las Descalzas Reales, což je klášter ze 16. století. Uvnitř se nachází hned několik krásně zdobených kaplí, jako je Grand Sale de Tapices, která se může chlubit nástěnným kobercem a obrazy od Tiziana. Palacio de Comunicaciones je madridská hlavní pošta, jejíž budova pochází z počátku 20. století. Svou velkolepostí a designem konkuruje královskému paláci. Plaza Mayor je náměstí, které bylo postaveno v období vlády Habsburků a v současné době se jedná o centrum Madridu. Je situováno jen pár bloků od slavného náměstí Puerta del Sol. Plaza Mayor je obdélníkového tvaru o rozměrech 129 na 94 metrů. Dominantou jsou tři bytové domy s 237 balkony. Náměstí v minulosti sloužilo jako amfiteátr a jednalo se o centrum demonstrací, poprav a hrály se zde hry Lope de Vegy. Navštívit můžete v rámci odpočinku místní kavárny a restaurace, ale počítejte s vyššími cenami.

Královská kaple sv. Antonína z La Florida je neoklasická stavba v centrální části Madridu. Je známá díky svému stropu a kopuli. Místo je velmi významné Goyovou freskou, a také se zde nachází jeho hrobka. Augustiniánský klášter Converto de la Encarnación pochází z roku 1611. Interiér nabízí relikviář s uloženými kostmi svatých a také sbírku umění, která pochází ze 17. století. V pondělí bývá v klášteře většinou zavřeno.  Navštivte ulici Gran Vía, jejíž součástí je také rozsáhlé náměstí Plaza de España, jež se může chlubit velkolepou bránou Puerta de Alcalá.

Jedno z nejznámějších náměstí v Madridu je také Plaza de Cibeles, jehož dominantou je neoklasický komplex z mramorových soch s fontánou. Stal se kultovním symbolem hlavního města Španělska. Náměstí se nachází v části Madridu, která je běžně přezdívána Paseo de Recoletos. Název Cibeles je podle bohyně plodnosti, která sedí na voze taženém dvěma lvi. Fontána byla postavena za vlády Karla III. a navrhl ji Ventura Rodríguez v letech 1777 až 1782. Fontána původně stála vedle Buenavistova paláce. Torrespaña neboli španělská věž je 231 metrů vysoká a jedná se o televizní věž, která se nachází v Madridu. Věž byla postavena v roce 1982 a není otevřena pro turisty. Svým designem připomíná lízátko a v osmdesátých letech se stala věž ve Španělsku velmi populární. Nachází se vedle dálnice M30 a leží v nadmořské výšce 660 metrů nad mořem. Tak neváhejte a navštivte Madrid – město snů.