Restaurace v Bratislavě

Slovenská kuchyně je blízká české kuchyni a jsou v ní patrné i vlivy gastronomie dalších zemí. Základními složkami slovenské stravy je vepřové a jehněčí maso, brambory, zelí, mouka a mléčné produkty.

Až budete na Slovensku, tak určitě ochutnejte kapustnici, což je hustá polévka z kyselého zelí často podávaná s houbami, uzeným masem či klobásou. Typickou slovenskou (a valašskou) polévkou je také demikát z brynzy, cibule a koření. Zvláštním druhem slovenských polévek jsou tzv. prívarky – více zahuštěné polévky často s mlékem, smetanou nebo protlakem. Jako příklad uveďme dýňový, květákový či bramborový prívarek.

Tradičním slovenským jídlem číslo jedna jsou bezesporu brynzové halušky se smaženou slaninou či zelné halušky rovněž se smaženou slaninou. Recepty na halušky mají různé regionální obměny. Národním pokrmem jsou dále pirohy (plněné taštičky), bramboráky, lokše (bramborové placky), fučka (zahuštěná bramborová kaše s cibulí), živáňská (pečené vepřové maso se slaninou, klobásou, brambory a zeleninou), huspenina (rosolovitý pokrm převážně z vepřového masa), klobásy, nádivka, houbová smaženice a vyprážaný syr.

Oblíbené červené a bílé zelí se podává buď v kysané podobě k masu či se z něj dělají saláty se sladkokyselými zálivkami.

Ze sladkého jídla a moučníků je na Slovensku oblíbená především žemlovka, parené buchty (buchty se sladkou náplní), štrúdl, orechovník, makovník, bratislavské rožky, skalický trdelník a různé koláče.

Slováci jsou také právem pyšní na své sýry, jako je: brynza, oštiepok, korbáčik a parenica.

Typickým slovenským destilátem je borovička a slivovice, z ostatních alkoholických nápojů vede pivo a víno. Nealkoholickým nápojem s dlouholetou tradicí je žinčica – nápoj z ovčího mléka připomínající kefír. Ve velkém se pije Kofola a Vinea.

Doporučené restaurace v Bratislavě

Roland Restaurant Café

Tato restaurace je v Bratislavě pojmem a není divu. Interiér restaurace je postaven v elegantním secesním stylu, zajímavostí je bronzová plastika Pegas od sochaře Tibora Bartfava a šachový automat od vynálezce Wolganga Von Kempelena. V jídelníčku najdete především slovenské, maďarské a rakouské pokrmy. Součástí je také vinotéka s výhradně slovenskými víny. V kavárně si můžete pochutnat i na dezertech místní výroby.

http://www.rolandcaffe.sk

Trefená husa

Trefená husa je jednou z poboček značkových restaurací pivovaru Staropramen. Kromě širokého výběru piv Staropramen tu lze popít také belgické pivo Stellu Artois, Leffe a Hoegaarden. Restaurace je otevřená od roku 2002 a za tuto svoji desetiletou existenci dokázala, že českou a slovenskou kuchyni ovládá na jedničku. Kromě dobrého piva a chutného jídla můžete očekávat také pěkné moderní prostředí a profesionální personál.

http://syskad.wix.com/trafena-hus

Hostinec pri Schodoch

Příjemná krčma s terasou, umístěná přímo pod Bratislavským hradem. Návštěvníci si mohou pochutnat na převážně regionální kuchyni a slovenském a českém pivu. Milovníci historie a turisti nejspíše ocení výzdobu podniku – na stěnách jsou černobílé fotografie staré Bratislavy. O víkendech se zde konají večery s živou hudbou a možné je tu také pořádat různé soukromé akce.

http://www.hostinecprischodoch.sk/

Doporučené rychlé občerstvení v Bratislavě

Funky Fresh

Pěkné bistro, kde se dá dobře a zároveň i zdravě najíst. Vybírat můžete ze široké nabídky salátů, baget, panini, kávy, vína a studených i teplých nápojů. Podnik navíc disponuje bezbariérovými prostory, terasou, wifi a hračkami pro děti. Smějí sem také zvířata.

http://skipo123321.wix.com/skip