Nákupy v Moskvě

Moskva nabízí návštěvníkům mnoho obchodů a touto rozsáhlostí a obchodní sítí se rovná ostatním západoevropským metropolím. Mnohdy do obchodů s luxusní módou dorazí trendy mnohem dříve než do obchodů v Paříži či v Miláně. Ceny jednotlivých zboží jsou mnohdy srovnatelné se západní Evropou, ale někdy jsou i výrazně vyšší. Každoročně Moskva zaujme první místo mezi nejdražšími metropolemi na světě. Je zde drahé jednak oblečení, ubytování a jednak jídlo. Levné jsou zde naopak cigarety, knihy, suvenýry a také vodka, kterou si návštěvníci odváží jako suvenýr.

Potraviny lze v Moskvě nakoupit v supermarketech, dále také v menších obchodech či na tržištích. Jedná se o pohodlný způsob nákupu. Mezi velmi rozšířené supermarkety v tomto hlavním městě patří Kopejka, Kvartal, Paterson, Perekrestok a Merkado. Zakoupit si v těchto prodejnách můžete zboží všech značek, a to jak domácích, tak i mezinárodních. Ceny jsou v supermarketech ale docela vysoké. Proto je doporučeno nakupovat spíše v malých specializovaných prodejnách, kde se ceny zboží rovnají našim cenám. Abyste dom neodjeli s prázdnou, budete chtít koupit nějaký suvenýr, který snadno zakoupíte. Jejich ceny jsou poměrně nízké a jsou na prodej v historickém centru u velmi významných pamětihodností. Narazíte také na stánky, které se zabývají prodejem tradičních ruských suvenýrů.

Nejtypičtějším suvenýrem je matrjoška. Máte možnost ji zakoupit v jakékoliv velikosti a v různých provedeních. Nedokážete si představit, co matrjoška je? Jedná se o podobu panenky, která v sobě schovává další menší panenky. Ale na tento druh suvenýru narazíte i v podobě současného prezidenta Medvěděva, Putina, Jelcina, Březněva a mnoho dalších slavných osobností. Velmi oblíbenými jsou i ruské ikony či vejce s obrázkem Krista nebo Bohorodičky. Prodávají se snad v každém stánku se suvenýry, ale také v chrámech a kostelích.

Moskva také milovníkům nakupování nabízí luxusní obchodní střediska. Pořídíte na nich vše, co si budete přát. Ještě aby ne, když si taky docela hodně zaplatíte. V Moskvě se soustřeďují obchody všech luxusních světových značek. Nejvíce těchto obchodů je situováno v Tverské ulici, která je jednou z nejznámějších a také nejživějších ulic ve městě. Centrem nakupování luxusního zboží je však rozsáhlý obchodní dům GUM, který se rozprostírá na Rudém náměstí. Obchodní dům dominuje třemi poschodími a najdete zde obchody světových prestižních značek, jako je Sonia Rykiel, Hugo Boss, Dior, Louis Vuitton, Dolce vita a mnoho dalších.

Jestliže hledáte levné potraviny, exotické prostředí a kouzelnou atmosféru, správnou volbou je tržnice. Zde si nakupování skutečně vychutnáte. Kromě potravin, jako je maso či mléčné výrobky, zde můžete zakoupit i oblečení, obuv a další módní doplňky. Tak neváhejte a vydejte se do rytmu velkoměsta a užívejte si nakupování.