Doprava v Moskvě

Chcete se vydat do Moskvy, ale nevíte, jak se po tak rozsáhlém městě přepravovat? Máme pro vás pár tipů, co vám Moskva nabízí. Máte možnost zvolit si hned z několika dopravních prostředků, jako je metro, autobus, tramvaj, maršrutka či taxi.

Provoz metra byl v Moskvě zahájen již v roce 1935 a s trochou nadsázky by se dalo říct, že se jedná o jednu z nejlepších podzemních drah na světě. Je to jednak nejrychlejší, nejspolehlivější a jednak nejlevnější způsob, jak se po Moskvě můžete přepravovat. V současné době funguje 11 dobře propracovaných tras, jejichž délka činí více jak 200 kilometrů. Kolcevaja linija je ve tvaru kruhu a spojuje dalších 10 tras. Výhodou metra je také krátký časový interval mezi jednotlivými vlaky. V podzemí nikdy nezažijete dlouhé čekání na metro, prostě dorazíte na peron a za 30 sekund nasedáte. Jediným problémem však je dopravní špička, kdy se lidé v Moskvě vydávají do práce a z práce domů. Tvoří se tedy ráno mezi sedmou a devátou hodinou a večer mezi šestou a osmou hodinou. V tomto časovém rozmezí je metro přeplněné.

Dále můžete použít autobusy či trolejbusy. Autobusy jsou však ve srovnání s metrem zaostalejší. Nemají zde žádné jízdní řády, a proto vám někdy nezbývá nic jiného, než jen čekat. Tramvajová síť zase není v Moskvě příliš rozšířená, jezdí se jimi pouze v centru města.

Většinou každá země či město má svůj typický dopravní prostředek, přičemž Moskva není výjimkou. Nabízí maršrutky, což jsou ruské dopravní prostředky, které ani v Moskvě nemohou chybět. Pod tímto krkolomným názvem se skrývají minibusy kopírující trasy městských autobusů. Minibusy jsou označeny i stejnými číslicemi, avšak rozdíl je v tom, že je před číslice umístěno písmeno X.

Jestliže hledáte trochu komfortnější dopravní prostředek, můžete využít taxík. Avšak je doporučeno jej používat pouze z nouze, protože se platí vysoké taxy a taxikáři nemají zabudovaný často ani taxametr. Jestliže se však pro tento způsob přepravy rozhodnete, domluvte si cenu za přepravu předem, čímž předejdete jakýmkoliv sporům.