Rotterdam a spousta zábavy na karnevalu Zomercarnaval

CC by gerardstolk, Flickr.com
CC by gerardstolk, Flickr.com

V Holandsku, konkrétně v Rotterdamu, se bude od 30. do 31. července konat jedinečný karneval dominující názvem Zomercarnaval. Tento letní karneval se odehraje přímo v ulicích Rotterdamu a svým charakterem vám bude připomínat světoznámý karneval v Rio de Janeiru. Během dne se budou konat taneční soutěže, bude se volit také královna karnevalu a nenechte si ujít ani bitvu o nejlepšího bubeníka. Ti nejlepší ze všech získají odměnu v hodnotě 6 000 EUR.

Večery budou také tematické, máte možnost si poslechnout a také zatancovat na živou hudbu, kterou v České republice nezažijete. Kolem půlnoci se pak ulice Rotterdamu promění ve velkolepou latinskoamerickou párty, na níž budou hrát světoznámí DJ’s. Na tuto dvoudenní oslavu vyráží statisíce turistů ze všech koutů světa.

30. července se stane vrcholem večera bez jakýchkoliv pochybností sám Battle Drums. Představí se vám více než sto hráčů na bicí nástroje a trumpetisté se je pokusí překročit v této hudební bitvě. Vítěz bude oznámen jako „Best Brassband letního karnevalu 2010“. Začátek se uskuteční v 19:00 hodin. 31. července se promění oslava v karneval jako v Riu de Janeiru. Jedná se o obrovskou událost, kam zavítá více jak 900 tisíc návštěvníků z Evropy, které láká latinská hudba, pestré a úžasné kostýmy, a to vše v ulicích Rotterdamu. V noci můžete zažít párty na brazilské cestě do nočních hodin a můžete zavzpomínat na staré oslavy, které tu již byly.

Rotterdam je druhé největší město Nizozemí a rozprostírá se v provincii Jižní Holandsko. Protéká jím řeka zvaná Nieuwe Maas a kolem ní se rozkládá Rotterdamský přístav, který je znám jako největší v Evropě a třetí nejfrekventovanější přístav na světě. První zmínky o Rotterdamu, kdy se jednalo o rybářskou osadu, pochází ze třináctého století. V dnešní velkoměsto se začal měnit až během šestnáctého století, kdy se připojil k provincii Holandsko. Na počátku dvacátého století přerostl počet obyvatel nad půl milionu. Zlomovým obdobím se však stala druhá světová válka, kdy byla značná část města zničena rozsáhlým bombardováním. Po válce byl však Rotterdam obnoven a v současné době představuje jedno z nejmodernějších měst. S tím je spjata i poměrně vysoké industrializace a také to, že Rotterdam je na první pohled méně orientovaný na turismus a zábavu, protože působí spíše pracovním dojmem. Avšak zdání klame, o čemž se přesvědčili lidé, kteří město již navštívili. Nejedná se sice o tolik přátelské město jako Amsterdam, ale kulturní život zde určitě nezaostává.

Nenajdete zde mnoho památek, avšak je tu celá řada moderních atrakcí a zajímavostí. Do očí vám nejprve praští bizardní architektura, jako jsou například známé krychlové doby – jeden ze symbolů Rotterdamu. Za vidění jistě stojí byty zevnitř, které jsou v mnohých částech města zpřístupněny. Dalším turistickým lákadlem je 186 metrů vysoká věž zvaná Euromast, na jejíž vrchol vás dopraví rotující výtah. Najdete zde i nejvyšší obytnou budovu Nizozemí – Montevideo Tower – dominující výškou 152,5 metrů. A známou stavbou je i Erasmusburg neboli asymetrický most, který spojuje severní část s jižní.

Rotterdam je známý také díky filmovým a hudebním festivalům. Během roku se tu konají festivaly všeho druhu, ať už milujete jazz či taneční hudbu, vždy si přijdete na své. Nejpopulárnější jsou zejména Metropolis Pop Festival, Dance Parade, Rotterdam 666 či North Sea Jazz Festival. V místních klubech uslyšíte především techno a house. V devadesátých letech v Rotterdamu vznikl hudební styl gaber, což je rychlá a tvrdá odnož techna. Své místo si našla i hophopová scéna. Rotterdam je místo, kam míří jak mladí lidé, tak i starší generace. Prozkoumejte, co jich sem tak láká.