Doprava ve Vídni

Do Vídně se díky její poloze dostanete velmi snadno a také rychle. Lze využít mnoha dopravních prostředků, přičemž nejlevnější je jízda autem či autobusem. Ne příliš rychlý a také možná drahým způsobem je vlak či letadlo. Jestliže se vydáváte do hlavního města Rakouska, nezapomeňte si zakoupit rakouskou dálniční známku.

Co se týče dopravy ve Vídni, využít můžete veřejných dopravních prostředků. Nachází se zde metro, tramvaje i autobusová síť. Veřejná doprava funguje od 5:00 do 24:00 hodin. Po půlnoci jezdí pouze po půlhodinách autobusy z Schwedenplatz, Schottentor a Staatsoper. Specifické jsou vlaky projíždějící skrz Vídeň, jež jsou nazývané S-Bahn. Městem vede celkem třináct linek S-Bahn, které jsou označeny písmenem S a příslušnou číslicí. Tyto vlaky lze využít jak při cestování ve Vídni, tak i jeho okolí. Jízdenky jsou stejné jako na metro, tramvaj a autobus.

Vídeň je známá také díky jedné z nejhustších tramvajových sítí na celém světě. K některým památkám, jako je například Hundertwasserhaus se dostanete buď pěšky, nebo jen tramvají. Mimo špičku je časová prodleva tramvají asi deset minut. Tramvaje číslo 1 a 2 projíždí po obvodu historického centra – Ringstraße. Jestli se vám tedy nechce pěšky, prohlédnete si centrum z okna tramvaje.

Ve Vídni je k dispozici Vienna Card,což je průkaz umožňující jízdu po dobu 72 hodin. Využít ji lze jak ve vlacích S-Bahn, tak i v tramvajích a autobusech s výjimkou nočních autobusů. Další průkazy jsou 24 hodinové či 72 hodinové.

Objednat si můžete taky taxíky, jichž je ve městě stovky. Vyšší taxy jsou naúčtovány od 23:00 do 6:00 hodin, o svátcích a nedělích. Také se vybírají poplatky za zavazadla.

Cestování vlastním dopravním prostředkem je pro mnohé obyvatele noční můrou. Je nejlepší se vyhnout jízdě autem zejména během dne, i když ani v noci není možné najít volné místo k parkování. Parkovné je však poměrně drahé. Parkoviště jsou však přísně hlídané a pokuty jsou hodně vysoké, proto je nezbytné si lístek koupit.