Polsko láká na pouliční divadla

Mezinárodní festival pouličních divadel Feta inspiroval pořadatele k přípravě bohatého uměleckého programu, který nabízí celou řadu mýtů, legend, ale i pravdivých příběhů z celého světa. Festival se odehrává v polském městě Gdaňsk a představuje jeden z nejznámějších festivalů v Evropě, kam ročně zavítá statisíce turistů, jen aby se pobavili. Během loňského roku, kdy Feta probíhala, se ukázalo, že mnoho lidí z Gdaňsku šlo do malebné části města, kde se festival odehrává, poprvé. Vše se koná na Starém Předměstí, o němž skoro nikdo neví, i přes jeho bohatou historii. Poznejte i vy legendy a příběhy týkající se tohoto města. Festival započne 15. července 2010 a jeho slavnostní ukončení proběhne 18. července 2010. Protože se jedná o festival mezinárodní povahy, zúčastní se jej dvacet sedm divadel ze čtrnácti zemí světa. Každá země přináší své příběhy, které poznáte během čtyř festivalových dnů a tří nocí. Mezinárodní festival pouličních divadel Feta se koná již po čtrnácté a dominuje bohatým programem, s nímž vás seznámíme.  Ve čtvrtek je slavnostní zahájení v 17:00 hodin a zhlédnout můžete pouliční fotografie na otevřené výstavě Feta. Pak zhlédnete různá představení divadel ze všech koutů světa, a v neděli sláva skončí ve 23:00 hodin.

Gdaňsk je jedno z nejkrásnějších měst v severní Evropě a město je známé díky své tisícileté historii, čímž se řadí mezi nejstarší města v Polsku. Gdaňsk se rozprostírá v Gdaňském zálivu na pobřeží Baltského moře. Rozkládá se na obou březích řeky Visla. Společně s městy Sopoty a Gdyně tvoří Gdaňsk aglomeraci, jejíž název zní Trojměstí. V současné době město zaujímá plochu o velikosti 262,5 kilometrů čtverečních a obývá jej necelý půlmilion obyvatel. První písemná zmínka o městě pochází již z roku 997 a tři sta let se jednalo o sídlo slovanského knížectví v Pomořansku. Město bylo v minulosti specializováno na šperkařství, zpracování jantaru a drahokamů a místní zlatníci se mohli chlubit skvostnými šperky. V současné době nabízí Gdaňsk turistů krásné architektonicky zajímavé památky, umělecká díla a také malebné uličky plné kaváren, restaurací a obchodů se suvenýry. Gdaňsk si získá každého svou krásou a atmosféra je doplněna místními chrámy a paláci. Nejvýznamnější stavby jsou situované v centru a láká statisíce polských turistů. Za nejkrásnější a nejstarší část města se považuje takzvané Hlavní město s ulicemi, jež jsou plné zděných domů. Pozůstatky historické Královské cesty najdete v ulicích Ulica Dluga a Dlugi Targ.

Dominantou starého města je kostel Panny Marie, což je největší středověký cihlový svatostánek na celém světě. Stavba vás překvapí velkolepou výzdobou interiéru. Gdaňskem prochází kanál zvaný Raduni z roku 1338 a podél něho bylo postaveno hned několik významných budov. Jsou umožněny projížďky po kanále, čímž můžete sledovat stavby z jiného pohledu. Za největší průmyslovou stavbu v celé střední Evropě je považován místní Velký mlýn, jehož postavení se datuje kolem roku 1350. Budova je nejen vysoká, ale má i strmou sedlovou střechu. Další architektonickou památkou je katedrála v Oliwě, jejíž chloubou jsou jedinečně znějící varhany. Katedrála stojí na původním místě románského kostela, který byl však zničen požárem. Za návštěvu stojí i radnice Hlavního města, která nabízí turistům vyhlídkovou věž. Stavba radnice byla započata v roce 1298. Jedná se o jednu z nejkrásnějších v Evropě a je známá svým carillonem. Udělejte si také příjemnou porhcázku po promenádě kolem řeky, kde si nejen odpočinete, ale máte možnost si posedět v některé z restaurací či kaváren. Nejkrásnější ulicí ve městě je Mariacka, která byla během druhé světové války zničena, ale i přesto se dočkala své rekonstrukce, jak ji uvidíte dnes.

Gdaňsk nabízí potěšení zejména pro milovníky historie a pamětihodností. Užít si však můžete i místních festivalů a různých kulturních akcí, jimiž zde společnost žije. Nabízí i bohatý noční život a vše, co si turista může přát. Jestliže se tedy vydáte na Mezinárodní festival pouličních divadel Feta, můžete návštěvu zkloubit i s procházkou po městě.