Doprava v Berlíně

Jako každé hlavní město má i Berlín vybudovanou rozsáhlou a hustou dopravní síť. Zaměřuje se jak na městskou dopravu, tak i na dálkovou. Hlavní město Německa je snadno dostupné díky návaznosti na dálnice nejen v Německu, ale v celé Evropě. Nejen místní obyvatelé, ale také turisté využívají zejména veřejnou dopravu, která zahrnuje  U-Bahn neboli podzemní dráhy, dále S-Bahn, což je železniční dráha řízená prostřednictvím počítačů. Také vám pro transport na určitá místa pomůže autobus či trajekt.

Středisko veřejné dopravy Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg má za úkol plánovat aktivity v rámci přepravního systému v Berlíně a blízkém okolí. Západní a Východní Berlín je propojen několika linkami S-Bahn a táhnou se z východu na západ. Společnost S-Bahn Berlin GmbH umožňuje jízdu vlakem denně od 5:00 do 3:00 hodin, což ocení noční živly. Společnost BVG vybudovala v Berlíně celkem devět linek U-Bahn, které jsou v provozu od 6:00 do 24:00. Jestliže budete chtít využít spíše taxi službu, poohlédněte se po béžových sedanech Mercedes-Benz. Kromě hlavního centra není doporučeno taxíky stopovat, ale vyhledat spíše jejich stanoviště. Také si je lze objednat prostřednictvím společností Taxi-FunkBerlin, Würfelfunk nebo Alt Ursel.

Dále je možné si auta pronajmout, čímž nebudete závislí na čase. Mezi největší firmy, které se zabývají pronájmem aut, jsou Avis, Europcar, Hertz a Sixt. Je však nutné, aby řidič měl alespoň 23 let, a musí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Milovníci cyklistiky preferují spíše bicykly. Díky terénu je v Berlíně vybudována síť cyklistických stezek. Cyklistické mapy a jinou pomoc hledejte v Das Radlerzentrum, což je informační centrum, které je otevřené od pondělí do soboty. Jízdní kola vám zprostředkovává společnost bike-Fahrradstation.

Tak neváhejte a vyzkoušejte jakýkoliv dopravní prostředek a prozkoumejte všechny kouty Berlína.