Lyžařský seriál III. Francie

Lyžování ve Val d´Isere, FOTO: valdisere.com
Lyžování ve Val d´Isere, FOTO: valdisere.com

Lyžařská střediska ve Francii jsou velmi oblíbená a každoročně sem putuje mnoho milovníků zimních sportů. Mezi nimi je také čím dál více Čechů. Najdete tu desítky vleků a lanovek a stovky kilometrů sjezdovek, které jsou kvalitní a pečlivě udržované. Cenové rozpětí skipasů je velké. Najdete tu drahé a luxusní lyžařská střediska, ale jsou zde i taková, jejichž cena se přibližuje v přepočtu ceně skipasů u nás.

Konkrétní lyžařská střediska ve Francii

Kde konkrétně si ve Francii zalyžujete? Pojďme si přiblížit nejznámější a nejoblíbenější francouzská lyžařská střediska.

Val d´Isere a Tignes
Lyžařské středisko najdete v nadmořské výšce 1 550 – 3 450 m n. m. a nachází se v oblasti Vanois. Jde o velmi krásné středisko nabízející nádherná panoramata. Je tu kolem 300 km sjezdových tratí. Oceníte kvalitu sněhu i rychlou obsluhu, kterou vám zajišťuje přes 100 moderních lanovek a vleků.

Val d´Isere FOTO: valdisere.com
Val d´Isere FOTO: valdisere.com

Patříte-li mezi zkušené lyžaře hledající výzvu, sjeďte si zdejší nejnáročnější černé sjezdovky Sache z L’Aigulle Percee do Tignes a především Face z Rocher de Bellevarde do Val d’Isere mající délku 3 km a skon 63°.

Četné možnosti jsou tu i pro snowboardisty, kteří tu najdou několik snowparků, ve kterých se určitě dostatečně vyžijí.

Jak s ubytováním? Vězte, že francouzká střediska, Val d´Isere a Tignes nevyjímaje, nabízí dostatek ubytovacích kapacit, svou úrovní ve vyšší kvalitě než například v Itálii. Ve Val d´Isere nadete okolo 30 hotelů a nespočet chaletů a apartmánů. V Tignes na Vás čeká přibližně 20 hotelů.

Pra Loup / Val d´Allos
Pra Loup představuje jednu z nejlepších lyžařských oblastí Jižních Alp. Setkáte se tu s přátelskou atmosférou a navíc vás jistě potěší fakt, že je zde až 300 slunečných dnů v roce. Pra Loup společně s Val d´Allos vám nabízí cca 108 km sjezdovek, které se vyznačují svou vysokou kvalitou. Samozřejmostí je umělé zasněžování. Středisko je vhodné pro začínající lyžaře i náročné klienty.

Máte rádi adrenalinové lyžování? Najdete tu několik přírodních „boardercrossových“ tratí.

Vzhledem k tomu, že Pra Loup disponuje omezenou ubytovací kapacitou, doproručujeme rezervovat ubytování v dostatečném předstihu.

Chamonix Mont-Blanc
Oblast Chamonix Mont-Blanc se rozkládá v Horním Savojsku pod největší evropskou horou Mont Blanc, která se tyčí do výšky 4 808 m. Lyžování v tomto středisku má svou dlouhou tradici a roku 1924 se zde uskutečnily první zimní olympijské hry.

Najdete tu četné trasy pro začátečníky, experty, ale i mnoho různých tratí střední náročnosti. Zkrátka v této oblasti si zalyžuje každý.

V údolí Chamonix se nachází čtyři samostatné lyžařské oblasti. Jsou propojené skibusem. Chcete-li si užít maximální zážitek z lyžování, vypravte se do Brévant/Flégere, Balme Ski Area či Les Grands Meontets. Své si tu najdou i milovníci freeride a snowboardingu.

Kolem 90% lyžařských terénů je ve výšce nad 2000 m. Tento fakt zaručuje vysokou kvalitu sněhu.

Přestože Chamonix disponuje cca 50 hotely a mnoho dalšími kapacitami, je o ubytování velký zájem. Proto doporučujeme jeho rezervaci v dostatečném předstihu.

Z dalších lyžařských středisek ve Francii si jmenujme La Clusaz, Auron, Les Arcs, Val Thorens, Valberg, Serre Chevalier, Les Roussses, Le Grand Massif, Vars a Risoul, Les Spet-Laux atd.

A jak se do Francie dopravit? Vězte, že za francouzskými alpami budete mít o dosti strastiplnější a delší cestu. Vzdálenosti do francouzských lyžařských středisek se pohybují od 1000 do 1300 km z Prahy. Zpravidla platí, že je třeba se držet po české dálnici D5 dále do Německa na Norimberk, Karlsruhe. Dále do Švýcarska na Bern a později Ženevu. Odtud již směřujte na svůj cíl ve francouských Alpách. Na cestu si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění (s pojištěním lyžování v ceně záklaního pojištění).