Letecký seriál III. Londýnská TOP 5 letiště

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

V dalším díle našeho seriálu o evropských letištích a nízkonákladovém létání se podíváme do Londýna. Pohled to nebude krátký a jednoduchý, neboť v Londýně najdete hned 6 letišť, která jsou využívaná k mezinárodní přepravě. Prostřednictvím našeho článku budete moci nahlédnout do 5 z nich a možná si vybrat, kterého letiště využijete při své cestě do Londýna. Letiště tentokrát „prolétneme“ dle jejich významnosti nejen pro Londýn ale celou Velkou Británii. Kromě letiště Heathrow se podíváme na letiště Gatwick,  Stansted,  London City a Luton.

 

Letiště London Heathrow

Heathrow je nejen nejrušnějším letištěm ve Velké Británii, ale dokonce v celé Evropě. Najdete ho v západní části Londýna v městské části Hillingdon, cca 22 kilometrů od centra Londýna. Jako mezinárodní letiště funguje Heathrow od 30. let 20. století a nyní disponuje 5 odbavovacími terminály. Heathrow je vzhledem ke své velikosti vybaven veškerými službami či hotely. Hledáte-li levnou dopravu do centra Lodnýna vězte, že máte na výběr z autobosové linky Heathrow Express, která Vás do centra sveze za 15 liber cca za 15 minut, a metrem (hledejte stanice Terminals 1-3, Terminal 4 a Hatton Cross). V současné době na letiště Heathrow létá poměrně málo nízkonákladových společností. Veškeré potřebné informace najdete na oficiálních stránkách letiště. Chcete-li koupit letenku nejlevněji a vybrat si přitom ze všech leteckých společností pokračujte zde.

Letiště Gatwick

Gatwick se řadí co do počtu odbavených cestujících hned na druhé místo v celé Velké Británii. Letiště Gatwick najdete cca 40km jižně od Londýna v hrabství West Sussex. Stejnou vzdálenost absolvujete, chcete-li ze letiště Gatwick cestovat do Brightonu. Letiště stojí v místech kde se ještě počátkem 20. století konaly dostihové závody. Ve 40. letech 20. století byla dostihová dráha přebudována na letiště. Gatwick má severní a jižní odbavovací haly, které jsou spojeny automatickým dopravním systémem. Spojení do centra Londýna je velmi jednoduchá, neboť jižní terminál je přímo napojen na železnici na Victoria Station v centru Londýna. Nejznámějším spojem je Gatwick Express. Využít můžete samozřejmě autobusů i do dalších destinací v okolí Gatwicku, služeb TAXI, či půjčoven automobilů. Z České Republiky se na Gatwick dostanete mj. aerolinkami easyJet nebo RyanAir. Oficiální stránky Letiště Gatwick. Hledáte-li více informací o Londýně, neváhejte využít našeho průvodce po Londýně, ve kterém Vám mimojiné doporučíme ty nejlepší hotely za příznivé ceny.

Letiště Stansted

Co do významnosti je Stansted často řazen hned za letiště Gatwick. Dle statistik odbaví letiště přibližně 23 miliónů cestujících ročně. Letiště bylo původně používano výhradně pro vojenské účely. Pro komerční lety je používáno od 70. let 20. století, kdy se chtěly letecké společnosti vyhnout vysokým letištním poplatkům na letištích Heathrow a Gatwick. Stejně tak jako letiště Gatwick, disponuje Stansted železničním spojením s Londýnem, konkrétně stanicí Liverpool street. Vlaky vyjíždí každých 15 minut a doba jízdy je přibližně třičtvrtě hodiny. Nespěcháte-li, využijte spíše autobusové dopravy, která je oproti vlaku výrazně levnější. Kromě Londýna se  můžete přímými autobusovými spoji dostat do Oxfordu či Cambridge. Letiště využívá nízkonákladová společnost EasyJet, z Německa sem často létá German Wings. Kromě těchto se sem dopravíte ještě dalšími 6ti nízkonákladovými společnostmi. Veškeré podrobné informace najdete na oficiálním webu letiště.

Letiště London Luton

Čtvrtým nejvýznamnějším letištěm v Londýně je London Luton. Je nejvzdálenější, ale i přesto je vzdálenost přijatelných 55 kilometrů od centra Londýna. Letiště bylo otevřeno v červenci 1938 a v období Druhé světové války bylo základnou RAF. Od 80 let je letiště využíváno i pro mezinárodní lety. Doprava na Luton z České Republiky není příliš častá, přesto se podíváme jak se co nejrychleji a nejlevněji dostat do centra Londýna. Možností je více. Nejčastější variantou je vlakové spojení. Využít můžete společností First Capital Connect, East Midlands Trains nebo Virgin Rail Link. Vybírejte podle toho do jaké části Londýna se potřebujete dopravit. Za zmínku jistě stojí také autobusové spojení. easyBus nabízí vhodnou alternativu, a v méně vytížených časech nabízí vynikající ceny za dopravu. Veškeré informace o letišti najdete na oficiálních stránkách letiště.

Letiště London City

Posledním letištěm ve „velké londýnské 5“ je London City. Letiště by se dalo lépe specifikovat pomocí předpony „nej“. Jedná se totiž o nejmenší londýnské letiště, které je nejnovější, má nejkratší dráhu a je nejnovější. Otevřeno bylo teprve v roce 1987. Letiště London City je používáno převážně pro lety po Velké Británii, dále pak pro kratší lety do evropských destinací. Přestože se jedná o malé letiště, disponuje výborným vybavením a službami. Spojení do centra Londýna je velmi snadné, díky vzdálenosti pouhých 11km. Na/z letiště se dostanete autobusy hromadné dopravy číslo 473, 474 nebo vlakem. V současné době využívají letiště London City pouze 4 nízkonákladové letecké společnosti. Veškeré potřebné informace Vám poskytnou oficiální internetové stránky letiště.

Rezervace letenek (nejen) do Londýna

Rezervace ubytování a doporučené hotely v Londýně