Co navštívit ve Veroně

Díky bohaté historii je na území Verony mnoho významných pamětihodností, za kterými proudí davy lidí. V roce 30 byl ve Veroně dokončený amfiteátr a představuje největší zařízení svého druhu hned po římském Koloseu a po amfiteátru v Capue, který se nachází nedaleko Neapole. V minulosti amfiteátr přitahoval obyvatele starověké Verony a přicházeli sem i návštěvníci z celého Veneta, a to za jediným účelem – aby zhlédli bitvy a gladiátorské zápasy. Amfiteátr se nadále používal také k veřejným popravám, veletrhům, různým divadelním a operním představením a také býčím zápasům. V roce 1183 zažila Verona zemětřesení, přičemž přečkaly tuto přírodní katastrofy pouze čtyři z vnějších oblouků beze škody. Vnitřní arkáda tvořena 74 oblouky zůstala naštěstí nepoškozená. Amfiteátr je dlouhý 139 metrů a široký 110 metrů. V současné době se zde konají divadelní představení. Amfiteátr se nachází na rušném náměstí Piazza Bra.

Další významnou památkou je Dóm. Stavba veronské katedrále byla zahájena již v roce 1139 a návštěvníci při vstupu do katedrály prochází románským portálem Nicola. Můžete si také povšimnout postav rytířů Olivera a Rolanda s meči, kteří jsou vytesáni na vchodu. Tito dva rytíři sloužili pro Karla Velikého. Vedle nich dále stojí světci a také šiřitelé evangelia. V katedrále se nachází také druhý románský portál s Jonášem a velrybou. Perlou celého interiéru je Tizianovo Nanebevzetí, jež je v první kapli.

Ve Veroně je situována také celá řada kostelů. Za návštěvu jistě stojí románský kostel San Zeno Maggiore, který je jedním z nejvíce ozdobených kostelů v severní Itálii. Byl vybudován v letech 1123 až 113. Fasáda kostela je zdobena mramorovými reliéfy s biblickými náměty. Dveře kostela jsou složeny z 24 bronzových výplní, které jsou spojené bronzovými rámy. Cihlová stavba se může pyšnit v jižní části kampanilou tyčící se do výšky 72 metrů. Její stavba byla zahájena v roce 1045. Druhá věž dominuje v severní části kostela. Tento kostel je situovaný na tichém náměstí na okraji historického centra.

Jestliže se vydáte na procházku městem, neměli byste opomenout návštěvu několika významných náměstí, která skrývají překvapení. Piazza Erbe nese jméno starý bylinný trh, který se rozprostírá na místě římského fóra. Kdysi se zde pořádaly také závody koňských spřežení, od čehož pochází podélný půdorys. Na tomto náměstí stojí Fontana di Madonna Verona, která je zdobená římskou sochou pocházející z roku 1368. Dále se zde nachází sloup svatého Marka s benátským okřídleným lvem či mramorová tribuna pocházející z 16. století. Na tribuně zasedali městští hodnostáři. Kolem náměstí se rozprostírá řada historických domů a také věží. Velmi významné je také náměstí Piazza dei Signori, v jehož prostředu se nachází socha Danta pocházející z 19. století. Básník pozoruje upřeným pohledem Palazzo del Capitano, což je domov vojenského velitele a také sleduje hrozivý Palazzo della Ragione neboli Palác rozumu. Oba dva domy byly postaveny ve 14. století.

Verona zahraničním i italským turistům nabízí mnohem více, než si dokážou představit. Přináší vám pohled na další památky a lákadla, jako je například Castelvechio, kde je významná obrazárna a také muzeum. Přináší vám jedinečnou atmosféru, a to díky poloze na úpatí pohoří Monti Lessini. Většina návštěvníků si Veronu spojuje s Romeem a Julií z rodiny Capuletů a Monteků. Nejznámější vzpomínkou na tento slavný pár ze Shakespearova dramatu je Casa di Giulietta s Juliiným balkonem. Existuje i méně známé místo Casa di Romeo, které se nachází v bezprostřední blízkosti Juliina domu. Tak neváhejte a vydejte se do Verony, zaručujeme vám, že nebudete zklamaní.