Kultura v Římě

Řím je v posledních letech velmi bohatý na kulturní život. Město má vysokou prestiž a je proslulé festivaly, které se zde konají. Jeden z nejznámějších je Roma Europa festival. Přitahuje mladé talenty z celé Evropy a koná se v létě.

Nové muzeum současného umění nese název Museo Nazionale delle Arti a představuje centrum moderního umění a architektury. Bývalé vojenské kasárny byly přestavěny anglo-iráckým architektem Zahadem Hadidem. Nové muzeum Marco bylo navržené Odilem Decqem a jedná se opět o muzeum moderního umění. Nejradikálnější koncerty, filmy, divadelní a taneční představení se konají v Centri Sociali. Vstupné je poměrně nízké, stejně tak i ceny nápojů u baru. Centri Sociali přitahuje dav lidí ve věkové kategorii 18 až 30 let.

Jestliže chcete navštívit významné kulturní akce, na nichž jsou k zhlédnutí slavné osobnosti, vstupenky si musíte zakoupit v předprodeji a jejich cena se pohybuje kolem 30 euro. Společnost Hello nabízí možnost koupit si vstupenku prostřednictvím telefonu, on-line nebo přímo u nich v kanceláři.

Parco della Musica navrhl architekt Renzo Piano, který dokázal vytvořit pozoruhodnou akustiku a velký venkovní amfiteátr, který je využíván pro koncerty a hudební akce. Zaslechnete zde vše od popu přes jazz až po symfonické orchestry. Římská akademie Philharmonic pořádá pravidelné operní koncerty v Teatro Olimpico na náměstí Piazza Gentile. Rossini a Verdi byly kdysi členové této akademie, jejíž založení se datuje v roce 1821 a nabízí pestrý kulturní program operní i soudobé hudby.

Existuje mnoho dalších míst nabízejících klasickou hudbu. Koncerty se pořádají v létě v parcích a zajímavou atmosféru má Teatro di Marcello.Fori Imperiali a Koloseum. Teatro dell’Opera di Roma dominuje operní scénou. Sezóna trvá od listopadu do května a v létě jsou operní představení pořádána venku. Sborové, koncertní a varhanní koncerty se konají v kostelech, jako je například Sant Ignazio či San Paolo.

Divadelní sezóna začíná v říjnu a trvá až do května. Město je plné kultury a nejznámější divadlo je Teatro di Roma, které se rozkládá na dvě části. Prestižní divadlo Argentina hostí bohaté a intelektuální režiséry, zatímco Teatro Indie má spíše experimentální a disciplinární nabídky i v létě. Hudební komedie lze shlédnout v moderním divadle Teatro Sistina. Pestrý program a moderní hry nabízí divadla Quirino a Valle. Za zmínku stojí divadlo Palladium, které je součástí univerzity třetího Říma. V létě nevynechejte venkovní představení v místech, jako je della Quercia Anfiteatro del Tasso, odkud je panoramatický výhled na město. V amfiteátru v Ostia Antica se pořádají mezinárodní divadelní umělecké festivaly.